R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41739606 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
29 maja wielki maraton szosowy
w Poznaniu i jego okolicach

 

Kolarze pojadą dla profesora
i jego młodych pacjentów


Profesor Michał Wojtalik - fan sportu i kardiochirug na medal. Poznań, 12 lutego 2016.
Fot. Piotr Kurek

29 maja w Poznaniu odbędzie się wielki maraton szosowy. Jego uczestnicy zmierzą się z dwoma dystansami: dłuższy wyniesie ponad 100 kilometrów, krótszy będzie o połowę mniejszy. Kolarze pojadą w wielce charytatywnym celu, by wspomóc rozbudowę i modernizację Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Start i meta na torze samochodowym "Poznań".

Profesor medycyny Michał Wojtalik (rocznik 1951 - rówieśnik Jana Brzeźnego, znakomitego polskiego kolarza: dwukrotnego triumfatora Tour de Pologne) od najmłodszych lat blisko był sportu. Uprawiał łucznictwo, był żeglarzem, już jako lekarz dużo grał amatorsko w tenisa.

Czterdzieści lat temu ukończył studia medyczne. Jako specjalizację wybrał kardiochirurgię. Uczył się jej w Niemczech i Holandii. Ponad siedem lat terminował u boku niezapomnianego prof. Zbigniewa Religi. W przyszłym roku minie prof. Michałowi Wojtalikowi dwadzieścia lat pracy na ulicy Szpitalnej w Poznaniu.

– Dziennie operujemy jedno dziecięce serce - mówi znany i ceniony kardiochirurg. – W roku wypada ich 350. Jeśli pomnożymy to przez dwie dekady, wypada 7 tysięcy - podkreśla. Zespół poznańskich kardiochirurgów, pod jego kierownictwem, w warunkach bardziej niż spartańskie, zoperował owe siedem tysięcy dzieci! Wśród pacjentów były kilkudniowe noworodki, raczkujące szkraby, uczniowie podstawówek i gimnazjaliści.


Prof. Michał Wojtalik przy szpitalnym łóżku.
Fot. Piotr Kurek

Już kilkanaście lat temu zamarzyło się profesorowi, by powiększyć Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej. To co było zamysłem, powoli się materializuje, gdyż przy ul. Szpitalnej powstaje nowy obiekt. I choć państwo sypnęło publicznym groszem, to jednak liczy się każda dodatkowa złotówka. Społeczna, charytatywna, z dobrego serca.

Niedawno Stowarzyszenie Nasze Serce (www.drogadoserca.pl) otrzymało ponad 100 tysięcy złotych po charytatywnej walce bokserskiej Dariusz Michalczewski - Jacek Jaśkowiak (prezydent m. Poznania). W tym roku poznańskie środowisko kolarskie też okaże finansowe wsparcie na szlachetny cel.

29 maja w samo południe kolarze wystartują w maratonie szosowym, którego trasa prowadzić będzie po drogach Poznania i okolic. Start i meta na torze samochodowym "Poznań". Głównym animatorem tego sportowego wydarzenia będzie Romuald Szaj.


350 operacji na sercu (dziecięcym) w roku. Nazbierało się ich aż siedem tysięcy przez dwadzieścia lat. Poznań, 12 lutego 2016.
Fot. Piotr Kurek

– Liczę, że do kolarskiej rywalizacji przystąpi grubo ponad tysiąc osób. Zapraszamy 29 maja do Poznania pasjonatów szosowego ścigania z całego kraju. Będzie się działo na podpoznańskich drogach, zaś pieniądze uzyskane z wpisowego przekażemy na rzecz profesora Michała Wojtalika, by spełniały się marzenia: Jego, powierzonych mu dzieci i ich rodziców - mówi Romuald Szaj.

                                                                Piotr Kurek

 

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL