Jestes 41032485 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Karolina Giezek wicemistrzynią Polski

Karolina Giezek z Jarocina została wicemistrzynią podczas Górskich Szosowych Mistrzostw Polski, które odbyły się pierwszego i drugiego września w Wysowej Zdroju koło Nowego Sącza. Maciej Paterski, też z Jarocina, wywalczył brąz.

42 juniorki młodsze miały do pokonania 36 kilometrów po górach, dwukrotnie wspinały się na ponad 800-metrowe przełęcze, skąd zjeżdżały z prędkością dochodzącą do 90 km/godz!!! Auta obsługi technicznej w tym momencie nie były w stanie dotrzymać im tempa na krętej trasie!!! Podczas wspinaczki na pierwszą przełęcz, mocne tempo narzucone przez Karolinę Giezek i Weronikę Rybarczyk, obie z Jaromy UKS „TRÓJKA", podzieliło całą stawkę i na szczyt 3-kilometrowego podjazdu wjechała na czele z nimi 10-osobowa grupa. Po karkołomnym zjeździe czekała kolejna wspinaczka.

Od samego dołu zaatakowała Giezek i, nie oglądając się za siebie, oderwała się od grupy wraz z Małgorzatą Ziemińską z MKS EMDEK-BUDOPOL BYDGOSZCZ. Za nimi ze stratą 50 sekund w pogoń rzuciło się 6 dziewcząt, w tej grupie również była Rybarczyk.

Do mety pozostało po zjeździe 12 kilometrów po płaskim odcinku drogi, gdzie przewaga prowadzącej dwójki w pewnym momencie stopniała do 30 sekund i gdyby nie morderczy, samotny wysiłek Giezek, pościg by się udał. Do mety prowadził jeszcze kilometrowy podjazd finałowy, gdzie na finiszu zmęczoną Giezek pokonała rywalka z ucieczki Małgorzata Ziemińska. Ze stratą 1 minuty finiszowała druga grupa a w niej na 4. a w sumie na 6. pozycji Weronika Rybarczyk. W kolejnej grupie dojechała Lidia Stefańska, ostatecznie 13. a Joanna Owczynników dotarła 37.

Jest to drugi w tym roku i czwarty w karierze medal mistrzostw Polski Karoliny Giezek, jak również klubu Jaroma UKS „TRÓJKA" Jarocin, gdzie trenerem jest Szymon Gruchalski.

Kamil Zieliński (Cyklo Korona Kielce) zdobył w niedzielę w Wysowie Zdroju tytuł górskiego mistrza Polski w kolarstwie szosowym, wyprzedzając na finiszu towarzyszy ucieczki Tomasza Olejnika (KS Romet Remex Bydgoszcz) i Macieja Paterskiego (KTK Kalisz). Maciej Paterski mieszka w Jarocinie i jest wychowankiem miejscowej Jaromy UKS „TRÓJKA". O medale walczyło 66 zawodników do lat 23, a wyścig ukończyło 35.

Od dwóch lat górskie szosowe mistrzostwa Polski nie są rozgrywane w kategorii elity.