Jestes 41031592 gosciem na naszej stronie
Dziennikarze ścigali się w austriackim słońcu

Już po raz siódmy odbyły się mistrzostwa świata dziennikarzy w kolarstwie szosowym (Mondial de la Presse). Impreza odbyła się w Austrii, w regionie salzburgskim, w dniach 21-22 września. Przez dwa dni prawie stu ludzi pióra, kamery i mikrofonu z kilkunastu krajów rywalizowało w jeździe indywidualnej na czas oraz w wyścigu ze startu wspólnego - w czterech kategoriach wiekowych. Tym, którzy kochają rowery, którzy piszą o wielkich tourach, i którzy ścigali się we wrześniowym słońcu Austrii - puchary i mistrzowskie koszulki wręczał tytan szosy Eddy Merckx.

Mężczyzni poniżej 35 roku życia oraz w przedziale 36-50 lat w jeździe indywidualnej na czas mieli do pokonania dystans 22,7 km wokół Wallersee, między miejscowościami Henndorf i Seekirchen. To była jazda w terenie górzystym, wymagająca umiejętności technicznych i momentami bardzo niebezpieczna. W kategorii do 35 lat wygrał Austriak Martin Ganglberger, który uzyskał czas 31'58, pokonując Belga Frederika Backelandta o 52 sekundy i innego Austriaka Martina Bihounka o 57 sekund.

Kategorię 35-50 lat wygrał Holender Roel van Schalen, uzyskując najlepszy czas - 31'34 - pokonując Jeffa Jonesa (Wielka Brytania) o mniej niż 5 sekund. Włoch Giovanni Fantozza zdobył brązowy medal w czasie 31'58.

Mężczyzni po 50. i kobiety ścigały się na dystansie 12,5 km, startując w Neumarkt i kończąc jazdę w Seekirchen. Mistrzem dzienikarskich mastersów został Maurizio Marogna (Włochy) w czasie 16'31 przed Niemcem Gerhardem Hackiem i Austriakiem Hansem Unterguggenbergerem. Rywalizację pań wygrała Brigitte Krebs (Austria) z czasem 18'08. 34 sekundy za nią przyjechała Samantha Profumo (Włochy) i 1'11 później Niemka Marion Schlegel.

Wyścig szosowy ze startu wspólnego odbył na 13,5-kilometrowej pętli wokół Obertrumer See, ze startem i metą w Obertrum. Dziennikarze do 35 roku życia mieli do przejechania pięć rund (67,5 km). Wygrał Rene Bauer (Austria) przed Kasimirem den Hertogiem (HDC Media - Holandia)i Frederikiem Lerchem (Niemcy).

Kategoria 35-50 mężczyzn jechała cztery rundy (54km). Wygrał Włoch Eros Maccioni. Mężczyzni ponad 50 lat jechali z kobietami. Wygrał Gerhard Hack (Niemcy), wśród kobiet - Brigitte Krebs (Austria).

W tegorocznym championacie nie uczestniczył ani jeden polski dziennikarz.

Podczas uroczystości wręczania nagród prezes AIJC (Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Kolarskich) Robert Jansen poinformował, że za rok Mondial de la Presse odbędzie się we francuskim Limoges. Miasto Kranj w Słowenii jest kandydatem, by gościć dziennikarzy-cyklistów w 2009 roku.