R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41034939 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
W sobotę szosowcy z całego kraju
zjadą na wyścigi do Poznania

 

Memoriał Lecha Kluja po raz dziewiętnasty


Przed rokiem, 23 czerwca 2013, kolarze ścigali się po raz osiemnasty w Memoriale Lecha Kluja w podpoznańskiej Kobylnicy.


W sobotę 20 lipca tor samochodowy "Poznań" gościć będzie kolarzy szosowych z całego kraju, przede wszystkim mastersów. Uczestniczyć oni będą już po raz dziewiętnasty w ogólnopolskim wyścigu kolarskim im. Lecha Kluja.

Poznaniak Lech Kluj był polskim kolarzem, reprezentantem kraju. Wygrywał wyścigi jednoetapowe, ale brał udział także w imprezach wieloetapowych. W 1972 roku jechał w Wyścigu Pokoju na trasie Berlin - Praga - Warszawa, mając obok siebie Ryszarda Szurkowskiego, Zbigniewa Krzeszowca, Zygmunta Hanusika, Stanisława Labochę i Czesława Polewiaka.

Dla Lecha Kluja udział w Wyścigu Pokoju był niezapomnianym przeżyciem, jak i wjazd na warszawski Stadion X-lecia, gdzie kolarzy oklaskiwało 70 tysięcy kibiców. Ukończył go na 38. miejscu, ze stratą 28 minut 10 sekund do zwycięzcy - był nim Czech Vlastimil Moravec. Szurkowski był w 1972 roku siedemnasty w klasyfikacji generalnej.


Piękne czasy polskiego kolarstwa. Lech Kluj (pierwszy z prawej), na zdjęciu Ryszard Szurkowski, Zenon Czechowski i Zygmunt Hanusik.

Lech Kluj trzy razy reprezentował Polskę na mistrzostwach świata. Miał wielu wspaniałych trenerów - w Legii wielce szanowanego Andrzeja Trochanowskiego, w kadrze Henryka Łasaka, a po jego śmierci - Zbigniewa Rusina i Wojciecha Walkiewicza.

Zmarł tragicznie w Wielką Sobotę 1994 roku na ulicy Czechosłowackiej w Poznaniu podczas jazdy na rowerze. Takiej treningowej, bez pośpiechu - w stronę Wielkopolskiego Parku Narodowego. Był to wstrząs dla całej rodziny, dla środowiska kolarskiego Poznania.

Rok później, w 1995 roku, odbyły się po raz pierwszy wyścigi poświęcone jego pamięci. Te w najbliższą sobotę są organizowane już po raz dziewiętnasty. Poprzednie odbywały się w Kobylnicy, te 20 lipca - na torze samochodowym "Poznań". Od siedmiu lat szosowa rywalizacja jest także przypomnieniem postaci Jana Kluja (ojca Lecha Kluja - szosowego mistrza Polski z 1946 roku) oraz Adama Frasińskiego z Krakowa, który zginął tragicznie w wyścigu kolarskim w okolicach Wierzonki.

Imprezę organizują działacze Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów, Automobilklubu Wielkopolski oraz Wielkopolskiego Związku Kolarskiego. Sponsorskiego wsparcia udzieliła także Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Piątkowo w osobach prezesa Krzysztofa Winiarza i jego zastępcy Michała Tokłowicza.

Dystanse i kategorie:
- godz. 17.00, start kat. M30, M40, cyklosport - 20 rund
- godz. 17.30, start kat. M50, M60 - 15 rund
- godz. 17.31, start kat. M70, kobiety open - 8 rund

Przed rokiem, w osiemnastym Memoriale Lecha Kluja, w poszczególnych kategoriach triumfowali: cyklosport - Wojciech Sykała (Tarnowo Podgórne), M30 - Arkadiusz Garczarek (Kąkolewo), M40 - Tomasz Hrycyk (Szczecin) , M50 - Artur Spławski (Bogdanowo), M60 - Grzegorz Fajkowski (Wrocław), M70 - Stanisaław Paterka (Głogów). Odbyły się także wyścigi kobiet, MTB, amatorów oraz VIP-ów. Ten ostatni wyścig wygrał Jacek Wichłacz z Poznania, prezes firmy Wielspin - wielki fan rowerów i wysokich gór.

20 lipca 2013
Memoriał Lecha Kluja

Organizator: Poznańskie Towarzystwo Cyklistów, Automobilklub Wielkopolski, Wielkopolski Związek Kolarski
Gdzie: Poznań - tor samochodowy "Poznań", ulica Wyścigowa 3
Start: godzina 17.00. Biuro zawodów czynne w sobotę do 15 do 16.30. Szosowe wyścigi kolarskie na dystansie od 32 kilometrów (8 rund) do 80 km (20 rund) w jedenastu kategoriach wiekowych.

Więcej o kolarskiej rodzinie Klujów można przeczytać na stronie:
http://www.kurek-rowery.pl/index.php?gr=47&pdgr=536


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL