R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41631463 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Niesamowici herosi szosy: Magdalena Hałajczak, Andrzej Kaiser i ich koledzy z Corratec Teamu

 

1. Wyszehradzki Rajd Kolarski z Budapesztu do Krakowa na trasie 533 kilometrów jazdy non stop

Andrzej Kaiser (Corratec Team Poznań) zwyciężył w 1. Wyszehradzkim Rajdzie Kolarskim. Medalista mistrzostw Polski MTB najszybciej pokonał liczącą 533 km trasę z Budapesztu do Krakowa. Uczestnicy imprezy wystartowali w piątek po południu ze stolicy Węgier. Jedyną dzielną kobietą okazała się Magdalena Hałajczak z Poznania, która dojechała do mety.

Kaiser specjalizuje się w wyścigach długodystansowych. W 2004 roku został mistrzem kraju w maratonie MTB, a w 2003 i 2006 był wicemistrzem. Trzykrotnie zajmował pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Powerade MTB Marathon, a dwukrotnie w Skandia Maraton.

- To był morderczy dystans, przejechany niemal w całości w godzinach nocnych. Trudne warunki panowały na Słowacji. Jechaliśmy po mokrej nawierzchni, miejscami bardzo zniszczonej, dziurawej. W tych warunkach szczególnie zjazdy był ciężkie - powiedział triumfator.

Jak dodał, ściga się na rowerze – zarówno na szosie, jak i w MTB - od 27 lat. Za zwycięstwo w 1. Wyszehradzkim Rajdzie Kolarskim otrzymał 5000 euro z łącznej puli nagród 100 tysięcy.

Prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul zwrócił uwagę dziennikarzom, że Kaiser jechał ze średnią prędkością 37 km na godz. - To naprawdę imponująca średnia na tak długim dystansie i w tak trudnych warunkach - ocenił.

W rajdzie wzięło udział 10 kobiet, ale do mety dotarła tylko jedna, Magdalena Hałajczak (Corratec Team). Jak przyznała zawodniczka z Poznania, kryzys dopadł ją tuż przed świtem. - Jestem bardzo zadowolona. Nie sądziłem, że w 15 godzin pokonam ponad 500 km. Nie czyniłam specjalnych przygotowań do tych zawodów. Często startuję w maratonach MTB; moim zdaniem to bardzo dobry trening przed takim wyścigiem. Najcudowniejszy moment na trasie? Chyba jak o świcie wyszło słońce, bowiem przeżywałam kryzys - mówiła Hałajczak.

Uczestnicy jechali w normalnym ruchu drogowym. Towarzyszyło im 10 samochodów organizatorów, 30 motocykli, dwie karetki i trzy autobusy. Jak poinformowali dziennikarzy sędziowie, do rajdu zgłosiło się 157 osób, ale ostatecznie wystartowały 104.

Pomysłodawcą imprezy jest Radosław Sikorski. Podczas piątkowej konferencji prasowej kończącej krakowski szczyt ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej powiedział, że inicjatywa ta ma w sportowy sposób pokazywać współpracę Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

1. Kolarski Rajd Wyszehradzki - wyniki
Mężczyźni
1. Andrzej Kaiser (Corratec Team Poznań) - 13:59.56
2. Dariusz Wojciechowski (Corratec Team Poznań) - ten sam czas
3. Zbigniew Górski (Corratec Team Poznań) - ten sam czas

Kobiety - wyniki
1. Magdalena Hałajczak (Corratec Team Poznań) - 15:06:24

Wyniki 1. Kolarskiego Rajdu Wyszehradzkiego na stronie http://www.domtel-sport.pl/insidethecode/files/3715-pl.pdf

Krótki komentarz

Jakiś czas temu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zasugerował (rzucił pomysł) Czesławowi Langowi, czy nie dałoby się zorganizować imprezy kolarskiej, która w spektakularny sposób mogłaby pokazywać współpracę Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Myśl, koncepcja przeobraziła się w rzeczywistość w dniach 17 i 18 maja. W piątek (w dniu 58. urodzin Czesława Langa) o godzinie 16 z Budapesztu ruszyło na trasę 104 pasjonatów kolarstwa, w tym pięć pań, którym przyszło się zmierzyć z dystansem 533 kilometrów. Jechali z Węgier, przez Słowację i Czechy do Polski.

W sobotę o 7.40 na krakowskich Błoniach finiszowali najlepsi: Andrzej Kaiser, Dariusz Wojciechowski i Zbigniew Górski (wszyscy Corratec Team).

W sobotę o godzinie 12.00 na podium na krakowskich Błoniach weszli trzej najlepsi kolarze: Andrzej Kaiser z Bytowa, Dariusz Wojciechowski z Warszawy i Zbigniew Górski z Laskowic. Honorował ich Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji i zarazem zapalony rowerzysta.

Andrzej Kaiser, wielka postać polskiego MTB, był dziś na podium w Krakowie wyraźnie wzruszony. Wygrał w swej sportowej karierze wiele maratonów, ale jazda z Budapesztu do Krakowa plasuje jego triumf w kategorii wydarzeń nadzwyczajnych. I to kiedy? W roku jego 40-lecia. Brawo Panie Andrzeju!

To była niezwykła przygoda dla startujących, niesamowite doświadczenie dla organizatorów. Byłem w sobotę w Krakowie. Widziałem zmęczonych i zarazem szczęśliwych zawodników, także utrudzonego i zadowolonego Czesława Langa.

Okazuje się, że poza cyklem Skandia Maraton Lang Team (organizowanym od 2007 roku), poza Tour de Pologne, Czesław Lang stworzył coś nowego: międzynarodowy supermaraton na szosie, w którym Andrzej Kaiser i Magdalena Hałajczak potwierdzili, że mają naturę herosów.

                                                    Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL