Jestes 41032698 gosciem na naszej stronie
Maja Włoszczowska wywalczyła na szosie
tytuł górskiej mistrzyni Polski

Maja Włoszczowska (Halls) została w sobotę (2 sierpnia) górską mistrzynią Polski w kolarstwie szosowym. Dzień później tytuł mistrza Polski w kategorii orlik wywalczył Dariusz Batek (Halls). Zawodnicy elity nie walczyli o krajowy championat. Poznanianka Weronika Rybarczyk (UKS Trójka Jaroma) została wicemistrzynią Polski wśród juniorek.

Impreza odbyła się w Podgórzynie koło Jeleniej Góry. Trasa liczyła dla kobiet 72,5 km, a zwyciężczyni pokonała ją w czasie 2:07:50 h. Srebrny medal wywalczyła Aleksandra Dawidowicz,  brązowy Sylwia Kapusta (Pol-Aqua). Dawidowicz straciła na mecie do Włoszczowskiej 1.37 min., Kapusta 1.45.

Maja Włoszczowska nie ma rywalek w Polsce w zawodach cross conutry jak i na szosie. Tu na zdjęciu z Czesławem Langiem - 4 maja 2008, Szczawno Zdrój.

Warto wiedzieć, że zarówno Włoszczowska, jak i Dawidowicz będą reprezentować Polską podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, ale w wyścigach cross country, czyli w kolarstwie górskim.

W Górskich Mistrzostwach Polski startowała także Paulina Brzeźna (AA Drink), która wystartuje w Pekinie w wyścigu szosowym kobiet. Brzeźna zajęła w Podgórzynie 8. miejsce.

Na starcie wyścigu elity kobiet stanęły niemal wszystkie czołowe polskie zawodniczki w kolarstwie szosowym i górskim. Już na drugim z pięciu okrążeń (14,5 km każde) na czele utworzyła się kilkunastoosobowa czołówka, w której obok zawodniczek grupy Halls i Pol-Aqua jechała między innymi mistrzyni Polski Paulina Brzeźna, Bogumiła Matusiak (Primus), Anna Harkowska (Brother Bike) oraz juniorki Paula Gorycka i Paulina Guz. Na trzeciej rundzie na samotny odjazd zdecydowała się Maja Włoszczowska (Halls), za plecami której z przewagą ponad minuty jechał podzielony na małe grupki peleton.

Reprezentantka Polski na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie wytrzymała narzucone przez siebie tempo i utrzymała prowadzenie aż do końca wyścigu zdobywając tytuł górskiej mistrzyni Polski. Na finałowym okrążeniu rozegrała się walka o kolejne medale. Srebrny krążek wywalczyła Aleksandra Dawidowicz zdobywając również koszulkę górskiej mistrzyni Polski w kategorii młodzieżowej a brązowy medal wywalczyła Sylwia Kapusta (Pol-Aqua).

Tytuł mistrzyni Polski wśród juniorek wywalczyła Paula Gorycka, mistrzyni kraju tej kategorii w kolarstwie górskim. Tytuł wicemistrzowski wywalczyła Weronika Rybarczyk z Poznania - reprezentująca UKS Jaroma Trójka Jarocin.

Elita kobiet - wyniki

1. Maja Włoszczowska (Halls) - 2.07:50 h
2. Aleksandra Dawidowicz (Halls) - strata 1.37 min.
10. Bogumiła Matusiak (Primus) - 3.22

Górskim mistrzem Polski na szosie w kategorii orlik został zawodnik Halls Team Dariusz Batek. Zawodnik specjalizujący sie w kolarstwie MTB pokonał Adriana Brzózkę oraz Radosława Kwiatkowskiego.

Mistrzostwa Polski które odbyły się w Podgórzynie zostały zdominowane przez kolarzy górskich. W kategorii orlik najlepszy okazał się Dariusz Batek, który po raz kolejny udowodnił, że świetnie się czuje również na szosie (ściga się w zawodach MTB przede wszystkim), szczególnie gdy trasa często prowadzi pod górę.

Srebrny medal wywalczył również Adrian Brzózka z ekipy JBG2 Presmet. Brąz dla zawodnika toruńskiego TKK Pacific MG Kvis - Radosława Kwiatkowskiego.

W wyścigu juniorów na najwyższym stopniu podium stanął Paweł Polijański z Cartusia Kartuzy. Drugie miejsce zajął Adam Dudziak z KKS Gostyń, a trzecie reprezentant Azalii Brzoza Królewska - Dariusz Głuszak.