R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 42427742 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-09-02
Majowe ściganie pod Gnieznem

 

W niedzielę szosowcy jadą do Jankowa Dolnego



W najbliższą niedzielę, 24 maja, w Jankowie Dolnym pod Gnieznem odbędzie się wyścig kolarski Błękitna Pętla 2015, poświęcony pamięci Jerzego Palickiego - miejscowego wielce zasłużonego szosowca. Będzie to już szósty memoriał jego imienia.

Wyścig zostanie rozegrany na rundach o długości 14 kilometrów każda. Kolarze wystartują na o godzinie 13.00 z Jankowa Dolnego i pojadą przez Jankówko, Wełnicę, Strzyżewo Kościelne, Lulkowo do Jankowa Dolnego. Na każdym okrążeniu będą trzy podjazdy, przy czym jeden w Strzyżewie Kościelnym da się we znaki każdemu szosowcowi.

Amatorzy i kobiety będą mieli do przejechania dystans 28 km (2 rundy), natomiast juniorzy, zawodnicy elity i mastersi aż czterech kategorii wiekowych 70 km (5 rund).


Tak ścigali się przed rokiem kolarze w Błękitnej Pętli.
Fot. Tomasz Góralczyk

Imprezę organizują działacze Gnieźnieńskiego Klubu Kolarstwa Górskiego, trzech z nich - Dawid Marosz, Radosław Jaskulski i Tomasz Romański - zaprezentuje swe szosowe możliwości na dobrze sobie znanej trasie. Wspierają ich Krystyna Lubińska-Palicka, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji, SATPOL, Hotel Nest oraz Szkoła Auto Skoda.

Zapisy do wyścigu w biurze zawodów w dniu imprezy przy Zespole Szkół w Jankowie Dolnym w godzinach od 10 do 12.30.

Regulamin imprezy na stronie http://gkkg.pl/news.php?readmore=426


Jerzy Palicki - gnieźnieński kolarz

Urodził się w przedostatni rok II wojny światowej, 27 sierpnia 1944 w Gnieźnie. Był jednym z założycieli Klubu Sportowego LZS "Chrobry". Klub, którego prezesem został Władysław Górkowski, tworzyli pasjonaci kolarstwa, trenujący pod okiem Edmunda Kordońskiego.

Należał do czołowych zawodników "Chrobrego". W 1963 roku w wielkim stylu wygrał kryterium uliczne "O Błękitną Wstęgę Miasta Gniezna", zwyciężając na wszystkich lotnych finiszach. W latach 1962-63 zdobywał z kolegami tytuły drużynowych mistrzów województwa poznańskiego, pokonując między innymi wielce utytułowanu zespół Lecha Poznań.


Jerzy Palicki kochał rowery i kolarstwo.
Archiwum Krystyny Palickiej

Karierę kolarską przerwało powołanie do wojska, w tym czasie drużyna "Chrobrego" przestała istnieć. Na początku lat 70-tych postanowił spróbować swoich sił w wyścigach samochodowych, ale po wypadku podczas rajdu w Niemczech przyrzekł sobie, że już nigdy nie będzie narażał życia w tej dyscyplinie sportu.

W wieku 49 lat (był rok 1993) postanowił wrócić do kolarstwa. "Mówił, że ucieka przed zawałem" - tak wspomina tamten czas jego żona Krystyna. Mocno przykładał się do treningów, codziennie przejeżdżając na rowerze 100 kilometrów. Startował w wyścigach w kraju i poza granicami Polski. Zimą wyjeżdżał na Majorkę, aby rozpoczynać sezon w kraju będąc już w wysokiej formie. Wysiłek ten zaowocował w 2005 roku zdobyciem tytułu Mistrza Polski Mastersów. Za to osiągnięcie w 2006 roku został odznaczony pamiątkowym medalem przez Prezydenta Miasta Gniezna.

Zmarł nagle 9 marca 2009 roku.

"Patrząc na życie Jerzego Palickiego trudno oprzeć się wrażeniu, że przebył je na rowerze. Rower to było jego życie" - tak w artykule prasowym, zamieszczonym w tygodniku "Przemiany na Szlaku Piastowskim" opublikowanym 3 kwietnia 2009 roku wspominali Jerzego Palickiego żona i koledzy.
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL