Wielkopolanie w czołówce: Magdalena Hałajczak - pierwsza, Radosław Lonka - drugi
Najlepsi amatorzy podjeżdżają na Orlinek. Piotr Sułek na pierwszym planie, za nim Radek Lonka.
Orlinek, w opinii wielu komentatorów kolarstwa, jawi się jako jeden z najtrudniejszych podjazdów w Polsce. We wtorek 10 lipca mierzyli się z nim najlepsi zawodowi szosowcy globu, jak choćby Belg Tom Bonnen, Norweg Thor Hushovd, czy Włoch Alessandro Ballan, by wymienić tylko mistrzów świata.
Wcześniej jednak, o poranku, wjeżdżali na to wyniesienie pasjonaci kolarstwa, którzy postanowili uczestniczyć w Tour de Pologne Amatorów.
Mateusz Łangowski (z lewej) z Gorzowa Wielkopolskiego zajął siódme miejsce.
Na kilka godzin przed rozpoczęciem 69. Tour de Pologne UCI World Tour, na trasie Jelenia Góra - Karpacz - Jelenia Góra odbył się Tour de Pologne Amatorów. Na starcie stanęło około 500 kolarzy. Licznie zjawili się na starcie w Jeleniej Górze, na ulicy Sudeckiej przy hotelu "Mercure", Wielkopolanie.
Punktualnie o 9.00 wyruszył potężny peleton miłośników kolarstwa, którzy chcieli się zmierzyć z podjazdem Orlinek, poczuć smak emocji związany z największym wyścigiem w Polsce i jednym z największych na świecie Tour de Pologne.
Magdalena Hałajczak z Poznania jedzie po kolejne zwycięstwo.
Trasa pierwszego z dwóch tegorocznych wyścigów Tour de Pologne Amatorów liczyła niespełna 40 kilometrów, dokładnie 39,2 km. Najszybszy zawodnik - Piotr Sułek pokonał ją w czasie 1 godziny 1 minuty i 16 sekund. Najlepszą kobietą okazała się Magdalena Hałajczak z Poznania, która potrzebowała 1 godziny 8 minut i 28 sekund, aby pokonać wymagającą trasę.
- Nie trenowałem na tej trasie, ale byłem w Karpaczu i przejechałem się po niej. Nie lubię płaskiego i wykorzystałem podjazd. Pod cały Orlinek goniłem Radka Lonkę, który wystartował z wcześniejszego sektora, ale udało się wygrać. Postaram się również wystartować w Bukowinie Tatrzańskiej - powiedział triumfator Piotr Sułek.
Zbigniew Szczepkowski (na pierwszym planie) witał amatorów z uśmiechem i służył im wodą.
Radek Lonka z Wrześni, ubiegłoroczny triumfator Tour de Pologne Amatorów Bukowinie Tatrzańskiej (ścigało się ponad 900 kobiet i mężczyzn), był drugi na mecie. Przegrał o kilkadziesiąt sekund.
Stałem we wtorek na Orlinku i robiłem całą serię zdjęć. Jako pierwszy, 100 metrów przed szczytem był, Piotr Sułek. Radek Lonka wjeżdżał w asyście dwóch aut i Czesława Langa jako drugi. W czołowej grupie jechał Mateusz Łangowski z Gorzowa Wielkopolskiego, by zająć ostatecznie siódme miejsce. Tadeusz Korzeniewski z Wałcza, pięciokrotny mistrz Polski w przełajach, też jechał w czołowej grupie.
Piotr Pawlak szefuje poznańskiemu Corratec Teamowi i dobrze sobie radził na Orlinku.
Na Orlinku wypatrywałem najlepszych amatorów, robiłem zdjęcia i niektórych zawodników popychałem za siodełko, by dać im chwilę wytchnienia. Po drugiej stronie drogi, za barierkami, z aparatem fotograficznym stała Jolanta Kaczmarek, która czekała na męża Tomka, organizatora wrześniowych "Michałków", maratonu MTB w Wieleniu nad Notecią.
Tomasz Kaczmarek z Wielenia (267) w geście radości, że podjazd się kończy.
Jan Jankiewicz, znakomity polski kolarz lat siedemdziesiątych, też wystartował. W niedzielę brał udział w doskonale zorganizowanej imprezie w Oleśnicy (jazda na czas), we wtorek na Orlinku zatrzymał się na chwilę, by podzielić się swymi opiniami z dziennikarzami Telewizji Polskiej.
Wacław Skarul (1) miał powody do podwójnej satysfacji, bo trasę Tour de Pologne Amatorów pokonał także jego syn Wojciech (120).
W wyścigu wystartowało wielu byłych świetnych sportowców, polityków i celebrytów. Wszyscy podkreślali jak wspaniała jest to inicjatywa i jak wiele pozytywnych emocji jej towarzyszy, a przy tym wspiera szczytny cel, Fundację Akogo?
Radosław Jaskulski z Gniezna (270) jest bodaj najlepszym instruktorem jazdy w renomowanej firmie Auto Szkoła.
- Wystartowałam dziś trochę treningowo, ale było super. Startuję też w Skandia Maraton Lang Team, a ostatnio wystartowałam w półmaratonie Ironman. W Bukowinie również wystartuję i tam dam z siebie wszystko - powiedziała Iwona Guzowska.
Leszek Kozioł (18), prezes Radia Eska, jest wielkim fanem rowerów i kolarstwa.
W wyścigu wziął udział również marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec (rocznika 1967), który dodał: - Było świetnie. Trochę gorąco, ale fantastyczna trasa.
Nie zabrakło także prezesa Polskiego Związku Kolarskiego Wacława Skarula, który startował z numerem 1, a na mecie powiedział: - Jechałem ze Staszkiem Szozdą, wspaniała atmosfera i cudowna inicjatywa. Każdy go wystartował i przejechał trasę może być z siebie dumny.
Dariusz Maciejewski (262) kocha jazdę na rowerze i prowadzi wielkie gospodarstwo rolne na powierzchni 2000 ha (dwa tysiące hektarów) pod Środą Śląską.
Wielkopolanie pokazali się z klasą we wtorkowym Tour de Pologne Amatorów. Magdalena Hałajczak była pierwsza wśród pań, Małgorzata Zellner druga (obie z Poznania), Radek Lonka był drugi wśród mężczyn.
Rówieśnicy (rocznik 1955) Jan Jankiewicz i Czesław Lang na Orlinku.
Jechał Piotr Pawlak - szef poznańskiego Corratec Teamu, Leszek Kozioł (prezes Radia Eska), Radek Jaskulski z Gniezna, Aleksander Dehmel ze Złotoryjska i jego młodszy brat Roman Dehmel z Poznania. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich pasjonatów kolarstwa z Pyrlandii, którzy swym wysiłkiem odczarowywali magię pojazdu na Orlinek.
Amatorzy dojeżdżają na linię mety.
Na mecie najbardziej zapracowanym kolarzem amatorem był Stanisław Szozda, znakomity kolarz lat siedemdziesiątych XX wieku. Przepytywali go dziennikarze, amatorzy chcieli mieć autograf i wspólne zdjęcie z dawnym mistrzem, który jechał trochę dla przyjemności, trochę dla zmęczenia, jak sam przyznał.
Wtorek 10 lipca był bardzo pracowitym dniem dla Stanisława Szozdy.
Wielkie emocje amatorów kolarstwa za nimi i przed nimi. We wtorek 10 lipca na trasie Jelenia Góra - Orlinek - Jelenia Góra była pierwsza edycja Tour de Pologne Amatorów 2012. Druga w Bukowinie Tatrzańskiej w najbliższą niedzielę. Start, jak przed rokiem, w tym samym miejscu, spod Bukovina Terma Hotel Spa.
Czesław Lang, Bank BGŻ i Fundacja Akogo serdecznie zapraszają na Podhale, gdzie będzie do przejechania dystans 56,6 kilometrów.
Radek Lonka (z lewej) zamierza w niedzielę wygrać drugą edycję Tour de Pologne Amatorów 2012.
Radek Lonka, 32-letni mieszkaniec Wrześni, już jest w Zakopanem. W środę delikatnie trenował, w czwartek zamierza trochę solidniej pojeździć, zaś w niedzielę zamierza powtórzyć swój sukces sprzed roku. Absolwent poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i zarazem nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Średnich w Gnieźnie jest wielce zdeterminowany, by wygrać.
Piotr Kurek |