Jestes 41033904 gosciem na naszej stronie
Hiszpan Samuel Sanchez i Brytyjka Nicole Cooke
mistrzami olimpijskimi w wyścigach szosowych

Hiszpan Samuel Sanchez został mistrzem olimpijskim w kolarskim wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Drugie miejsce zajął Włoch Davide Rebellin, trzecie Szwajcar Fabian Cancellara.

Bardzo dobrze pojechał w tym wyścigu, dystans 245 km, Polak Przemysław Niemiec. Zajął on szesnaste miejsce.

Paulina Brzeźna i Przemysław Niemiec uratowali w Pekinie honor polskiego kolarstwa.

Od starożytnej części Pekinu, przez plac Tiananmen, Zakazane Miasto aż pod Wielki Mur Chiński - w takiej scenerii rozgrywany był w sobotę kolarski wyścig ze startu wspólnego w igrzyskach olimpijskich.

Kolarze, w tym trójka reprezentantów Polski - Przemysław Niemiec, Tomasz Marczyński i Jacek Morajko - ruszyli na 245-kilometrową trasę w sobotę 9 sierpnia niemal inaugurując olimpijskie zmagania. Dla całej trójki był to debiut olimpijski.

Po raz pierwszy w historii igrzysk trasa wyścigu kolarskiego rozpoczęła się i zakończyła w innym miejscu. Organizatorzy zadbali, by zawodnicy mogli choć przez chwilę zetknąć się z najsłynniejszymi zabytki chińskiej stolicy.

W wyścigu szosowym wystartowało 143 zawodników z 56 krajów. Najwięcej, bo aż po pięciu kolarzy, wystawiły następujące kraje: Australia, Belgia, Hiszpania, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Rosja, Stany Zjednoczone. Czwórkę reprezentantów miały: Norwegia, Słowenia, Ukraina i Wielka Brytania.

Po trzech kolarzy wystawiły: Argentyna, Białoruś, Chorwacja, Dania, Iran, Luksemburg, Kolumbia, Kanada, Nowa Zelandia, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Szwecja i Polska.

Wyścig mężczyn (245km) - wyniki

1. Samuel Sánchez (Hiszpania) - 6.23.49 h (38.362 km/h)
16. Przemyslaw Niemiec (Polska) - 0.22
55. Jacek Morajko (Polska) - strata 10.37 min.
84. Tomasz Marczyński (Polska) - strata 26.10

Wyścig ukończyło 90 kolarzy. Zjechali z trasy, między innymi, Alberto Contador (Hiszpania), Jens Voigt (Niemcy), Stefan Schumacher (Niemcy), Stuart O'Grady (Australia), Władimir Efimkin (Rosja) i trzykrotny mistrz świata Oscar Freire (Hiszpania).

Paulina Brzeźna ośma w wyścigu kobiet

Brytyjka Nicole Cooke wygrała w niedzielę w Juyongguan, u podnóża Chińskiego Muru, olimpijski szosowy wyścig kolarski ze startu wspólnego. Ósme miejsce zajęła Paulina Brzeźna (AA Drink), która jako trzecia finiszowała z drugiej grupy zawodniczek.

Wyścig kobiet ukończyły 62 zawodniczki, wycofały się tylko cztery kolarki.