Jestes 41036025 gosciem na naszej stronie
Grande Boucle: Maja Włoszczowska
najlepszą góralką, sukces polskiej drużyny

Brytyjka Emma Pooley, wicemistrzyni olimpijska wygrała prestiżowy wyścig kolarski Le Grande Boucle Feminine. Znakomicie na szosie spisały się reprezentantki Polski w kolarstwie górskim.

Na kończącym wyścig czwartym etapie z Irun do Anglet (113 km) klasą dla siebie była Maja Włoszczowska. Druga zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w wyścigu MTB nie ustępowała najlepszym na świecie specjalistkom w kolarstwie szosowym. Do mety Maja Włoszczowska dojechała w pięcioosobowej grupie - wraz z Marianne Vos, Christiane Soeder, Reginą Bruins oraz Pooley - która uzyskała 4.36 min. przewagi nad kolejnymi zawodniczkami. Były to kolejne dwie Polki - "orliczki" - Aleksandra Dawidowicz i Paula Gorycka. Etap ukończyła także Magdalena Sadłecka. Trudów etapu nie wytrzymała Katarzyna Solus, która straciła ponad 20 minut, natomiast na starcie nie stanęła Małgorzata Jasińska.

W klasyfikacji generalnej triumfowała Emma Pooley. Maja Włoszczowska została sklasyfikowana na piątej pozycji, Aleksandra Dawidowicz była szósta, Paula Gorycka - siódma, Magdalena Sadłecka - 11., natomiast Katarzyna Solus - 35.

Do piątego miejsca w klasyfikacji generalnej Maja Włoszczowska dołożyła zwycięstwo w klasyfikacji górskiej. Z kolei Aleksandra Dawidowicz była druga wśród zawodniczek do 23 lat. Drugą pozycję w klasyfikacji drużynowej zajęła reprezentacja Polski, przegrywając jedynie z kolarskim "Dream Teamem" - międzynarodową ekipą Cervelo Test Team.

Francuski wyścig Le Grande Boucle Feminine był dla podopiecznych Andrzeja Piątka ostatnim start przed mistrzostwami Europy w kolarstwie górskim, które odbędą się w dniach 9-12 lipca w holenderskim Zoetermeer. Sprawdzian ten należy ocenić jako bardzo udany.