Jestes 41033022 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Piękny puchar pojechał do Gdyni

W sobotę 16 czerwca szosowi mastersi z całego kraju wyznaczyli sobie spotkanie w podpoznańskiej Kobylnicy, by rywalizować w memoriale Adama Frasińskiego, tragicznie zmarłego przed dwoma laty kolarza z Krakowa. Główny wyścig wygrał Leszek Brunke z Gdyni.

Był czerwiec 2005 roku i w Kobylnicy odbywał się memoriał Lecha Kluja. Kolarze kategorii II (40-49 lat) pokonali już kilka rund i nagle jeden z nich, 45-letni Adam Frasiński z Krakowa nieszczęśliwie upadł na szosę. Wypadek zdarzył się między Wierzonką i Wierzenicą. I choć służba medyczna zjawiła się prawie natychmiast po upadku szosowca, nie udało się uratować kolarza.

W sobotę z Krakowa do Kobylnicy przyjechał Kazimierz Korcala, rocznik 1950. Przed laty ścigał się na drogach całej Polski ze Stanisławem Szozdą i innymi znakomitymi kolarzami tamtych lat. Był przez sześć lat w kadrze polskich torowców. Pan Kazimierz nadal jeździ na rowerze, ściga się z powodzeniem w zawodach mastersów. W tym roku zdobył dwa tytuły mistrza Polski: 26 maja w Bliżynie koło Kielc w jeździe indywidualnej na czas i następnego dnia razem ze Zbigniewem Szczęśnym ze Sobótki w jeździe parami.

Leszek Brunke (z prawej) w pięknym stylu wygrał wyścig memoriałowy.

Kazimierz Korcala, utytułowany masters, przyjechał do Kobylnicy w asyście Katarzyny Szczurek i Józefa Magdy, reprezentantów Krakowskiego Klubu Cyklistów i Motocyklistów "Smok". Cała trójka przywiozła - pamiętając o koledze Adamie Frasińskim - piękny puchar dla zwycięzcy memoriałowego wyścigu, czyli kategorii II (40-49 lat).

Co tu dużo mówić, walka w tej kategorii wiekowej była zacięta do ostatniego metra. O końcowy sukces, na dystansie 50 kilometrów, dzielnie walczyli Leszek Brunke z Gdyni i Piotr Pawłowski z Sobótki. O przysłowiowy błysk szprychy lepszy był reprezentant Gdyni. Trzeci był Krystian Pawlik z Sosnowca.

Kazimierz Korcala (z lewej) i Leszek Brunke z pięknym pucharem.

Kategoria V (70 lat i więcej), dystans 50 km

1. Wojciech Krzyżanowski, Gdańsk - czas 01:18,46, przeciętna prędkość - 38,095 km/h
11. Bogdan Leszczyński, Opole

72- letni Jan Głowacki z rowerem w otoczeniu kolegów, pierwszy z lewej Marek Kluj - zwycięzca wyścigu VIP-ów.

6. Wojciech Jaśniewicz, Swarzędz

Wyścig VIP-ów na dystansie 10 kilometrów wygrał Marek Kluj przed Julianem Graczykiem i Romanem Strabelem. Czwarty był Roman Jankowski, piąty Wiesław Kmieciak, szósty Leszek Klamecki. Siódme miejsce zajął i na słowa pochwały zasłużył Henryk Kmieciak, brat Wiesława i zarazem debiutant w tego typu kolarskiej imprezie.

Jedyną dzielną panią, która pokonała 50 km na rowerze była 27-letnia Katarzyna Szczurek z Krakowa, pracująca na PKP - dział kadr. Zajęło to jej jedną godzinę i 24 minuty. Pani Kasia nie tylko w tym roku przejechała 5000 km na rowerze, ale i w narciarskim Biegu Piastów (19 marca 2007) na dystansie 50 km zajęła 10 miejsce.

Sobotni memoriał Adama Frasińskiego,.licznie obsadzony przez czołowych mastersów naszego kraju, był sportową imprezą godną pamięci Adama Frasińskiego.

Wyścig zorganizowali działacze Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów.