R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41878316 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Fantastyczna jazda mistrza świata

 

Michał Kwiatkowski wygrywa Amstel Gold
Race, Maciej Paterski zajmuje 9. miejsce

Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) wygrał dzisiaj Amstel Gold Race. To jego pierwsze zwycięstwo w wyścigu szosowym jako mistrza świata. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) potwierdził swoją formę i umiejętności zajmując 9. miejsce w wyścigu zaliczanym do cyklu UCI World Tour. 

Polski mistrz świata jechał przez cały wyścig uważnie, na czele peletonu. Na finałowej wspinaczce pod Cauberg również pilnował rywali i odpowiadał na ataki innych faworytów.

O zwycięstwie zadecydował sprint z kilkunastoosobowej grupki, która uformowała się po zjeździe ze szczytu ostatniego wzniesienia, usytuowanego ok. 1,8 km przed metą. Kwiatkowski był najszybszym z całej stawki i sięgnął po triumf. Znakomicie spisał się także drugi z Polaków, Maciej Paterski. Był on jednym z pierwszych, którzy zaatakowali na Caubergu i zdołał w końcówce zafiniszować na 9. miejscu.

Triumf Kwiatkowskiego jest pierwszym dla Polski w Amstel Gold Race. Po raz czwarty w historii zdarzyło się natomiast, by zwycięzca tego wyścigu jechał w tęczowej koszulce. Wcześniej dokonali tego Eddy Merckx, Jan Raas i Bernard Hinault.

– Na początku wyścigu nie jechało mi się jakoś wyjątkowo dobrze, ale na szczęście „puściło” w odpowiednim momencie. W samej końcówce, na ostatnim Caubergu czułem się na tyle mocny, że zaatakowałem. Miałem mocne nogi i liczyłem na to, że uda mi się przetrzymać cały podjazd w tym tempie. Później jednak Gilbert mocniej pociągnął, ja zostałem trochę z tyłu, w drugiej grupce. Złapałem oddech, dojechałem do prowadzących i udało się jeszcze powalczyć o miejsce w czołówce. Taki właśnie był plan, by „zakręcić” się w okolicach pierwszej dziesiątki. To się udało, więc mogę być zadowolony. Także drużyna wykonała dziś ogromną pracę. Była skupiona na mnie i na Davide i dało mi to duży komfort jazdy - powiedział po wyścigu Maciej Paterski.

Ekipa CCC Sprandi Polkowice rozpoczęła wyścig w pierwszym rzędzie. Pomimo prób odjazdu nie udało się „pomarańczowym” załapać do ucieczki dnia. Sztuka tapowiodła się natomiast szóstce – Laurens De Vreese (Astana), Jan Polanc (Lampre-Merida), Tim o Roosen (Team LottoNL-Jumbo), Linus Gerdemann (Cult Energy), Johann Van Zyl (MTN - Qhubeka) i Mike Terpstra (Team Roompot Oranje Peloton). Wypracowali sobie 11-minutową przewagę, która z każdym kilometrem stopniowo topniała.

Około 50 kilometrów przed metą różnica wynosiła zaledwie minutę. Czołówka się rozsypała i peleton systematycznie wchłaniał kolejnych uciekinierów. Później na czele zastąpili ich kolejni kolarze – wśród nich był m.in. Vincenzo Nibali (Astana). Wszystkie akcje zostały skasowane i o wszystkim zadecydował ostatni podjazd pod Cauberg. W głównej grupie rozpoczęli go Maciej Paterski i Davide Rebellin.

Tam jako jeden z pierwszych do przodu ruszył właśnie Paterski. Został jednak doścignięty przez głównych faworytów - Michaela Matthewsa i Philippe Gilberta, którzyprzeprowadzili kontratak. Tuż za szczytem, z którego do mety pozostało 1,8 km, zawodnicy się zjechali i zwycięzca została wyłoniony z kilkunastoosobowej grupki. Maciej Paterski zdołał z niej zafiniszować na 9.miejscu. Wygrał Polak, mistrz świata Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) przed Alejandro Valverde (Movistar) i Matthewsem.

Amstel Gold Race, Maastricht - Valkenburg, 258 km
1. Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) - 6:31:49 h
2. Alejandro Valverde (Movistar)
3. Michael Matthews (Orica GreenEdge)
...

9. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) - ten sam czas co zwycięzca
29. Davide Rebelln (CCC Sprandi Polkowice) - 0:18
81. Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi Polkowice) - 5:47
90. Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi Polkowice) - 6:42
102. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice) - 6:47
118. Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice) - 8:59
119. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice) - ten sam czas
DNF Stefan Schumacher (CCC Sprandi Polkowice)


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL