R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41888273 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Serdeczny pocałunek
od Pani Mecenas Ewy Rostkowskiej

 

Święto 728 rowerów na Smochowicach


Dzieci, rowery i najmłodsi mastersi. Wygrał Artur Kozal z Mosiny.
Fot. Krzysztof Kozanecki

To było nadzwyczajne wydarzenie sportowe. W sobotę na poznańskich Smochowicach od godziny 12 do późnego popołudnia ponad 700 osób, od przedszkolaków do mastersów, ścigało się na rowerach. Impreza zapisana była w kalendarzu Polskiego Związku Kolarskiego, odbywała się po raz szesnasty, miała międzynarodowy wymiar i jej patronami byli znakomici przed laty szosowcy - Ryszard Szurkowski i Zenon Czechowski.

Sobotnie ściganie na Smochowicach, druga seria Mistrzostw Polski w Kryterium, zgromadziło zawodników elity kobiet i mężczyzn. Przeszkodą dlań był deszcz i ulewa, zatem w takich warunkach przyszło się im rywalizować na rundach o długości 2600 metrów.

Wygrał Mateusz Komar (BDC MarcPol) przed kolegami klubowymi - Jarosławem Kowalczykiem i Błażejem Janiaczykiem. Dalsze trzy miejsca zajęli: 4. Kacper Szczepaniak (Agrochest Team), 5. Kacper Gronkiewicz (BDC MarcPol) i 6. Patrick Bos (Holandia - WTC de Amstel).

W elicie kobiet triumfowała Łucja Pietrzak (UKS Koźminianka Koźminek) przed Nikol Płosaj (UKS Jedynka Limaro Kórnik), Anną Harkowską (OKS WiM Giant Olsztyn), Natalią Mielnik (WKS Atom Boxmet Dzierżoniów), Martyną Klekot (BDC Bunipol Częstochowa) i Pauliną Guz (WKS Atom Boxmet Dzierżoniów).

Na poznańskie Smochowice licznie przyjechali polscy mastersi - od najmłodszych do najstarszych. Emocji nie brakowało w sportowej rywalizacji i to we wszystkich kategoriach wiekowych. Zwyciężali: M30 - Artur Kozal z Mosiny (FTi Racing Team), M40 - Robert Płotkowiak z Poznania (Oponeo), M50 - Dariusz Leduchowski z Łodzi (Danielo Bikelab Racing Team), M60 - Jan Śmiechowski z Torunia (TTC Jade), M70 - Stanisław Paterka z Głogowa (TC Chrobry) i M80 - Jerzy Drewnik z Poznania (PTC). Rywalizację w kategorii cyklosport wygrał Marcin Rogowski (BodyCoach Cycling Team).


Biało-niebieskie stroje młodych kolarzy Tarnovii Tarnowo Podgórne.
Fot. Krzysztof Kozanecki

Rywalizowali żacy i żaczki, młodziczki i młodzicy, także orlicy. Sobota na Sianowskiej była także miejscem rozgrywania III etapu Małego Wyścigu Pokoju, w którym wzięło udział około 80 młodych ludzi. Swe wyścigi mieli także uczniowe szkół podstawowych i gimnazjów.

Największy entuzjazm kibiców i zgromadzonej publiczności wywołali jednak przedszkolacy, którzy walczyli o tytuły mistrzów Polski. Było ich około stu, najpierw rywalizowali w eliminacjach - później w finałach.

Impreza na Smochowicach to zasługa Mariana Paździora, czlowieka rowerów i kolarstwa - od pół wieku. Nie oglądając się na radnych osiedlowych ze Smochowic, przez kilka miesięcy przygotowywał nagrody finansowe i rzeczowe, zabiegał o wpisanie wyścigu do kalendarza Polskiego Związku Kolarskiego. Pomagały mu w tym: córka - Anna Paździor oraz Teresa Rostkowska i jej córka mecenas Ewa Rostkowska.

– Nie mnie oceniać, starałem się bardzo, choć ostatnio mam trochę kłopotów ze zdrowiem po nieszczęśliwym upadku - mówi Marian Paździor. - Trzy panie, o których wcześniej wspominałem, dwoiły się i troiły, by wszystko zagrało. Myślę, że pocałunek od Pani Mecenas Ewy Rostkowskiej na koniec imprezy był potwierdzeniem, że się udało - podkreśla Marian Paździor.


Artur Spławski (z prawej) w sobotę przed południem startował w obornickim maratonie MTB (1. miejsce w swej kategorii wiekowej na dystansie Mega), na Smochowicach zajął trzecie miejsce w kategorii M50.
Fot. Krzysztof Kozanecki

Wspomagali go także koledzy z Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów z prezesem Romualdem Szajem na czele i jego zastępcą Tadeuszem Kubiakiem oraz prezesem Wielkopolskiego Związku Kolarskiego Lucjuszem Wasielewskim. Wielkość imprezy w superlatywach ocenił, bo sam w niej startował jako zawodnik, ksiądz Wojciech Faron z parafii na Smochowicach.

Jeśli się chce, jeśli ma się przyjaciół, jeśli ma się energię, można zorganizować imprezę na 728 rowerów. To było polskie święto szybkich kół, nie przeszkodzili w tym radni ani deszczowa pogoda. Do pocałunku Pani Mecenas Ewy Rostkowskiej kolarze dołączyli wczoraj serdeczne uściski dłoni ze słowami: Tak trzymać Marian!

                                              Piotr Kurek
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL