Jestes 41037170 gosciem na naszej stronie
Szesnaste zwycięstwo Daniela Chądzyńskiego

W niedzielę 22 lipca odbył się XIII ogólnopolski wyścig kolarski po Ziemi Mogileńskiej. Kolarze z całego kraju rywalizowali o puchar burmistrza Mogilna w imprezie, która była zarazem IX Memoriałem im. Alfonsa Olszaka i zaliczana jest do Pucharu Polski. Głównym bohaterem był 30-letni Daniel Chądzyński z Sochaczewa, który w imponującym stylu wygrał wyścig na dystansie 100 kilometrów.

Jako pierwsi, o godzinie 13.00, rozpoczęli rywalizację zawodnicy kategorii 0 (19-29 lat), I (30-39 lat) i II (40-49 lat), którzy mieli do pokonania dystans 100 kilometrów. Były to cztery rundy po 25 km na trasie Mogilno-Wieniec-Józefowo-Palędzie Kościelne-Padniewo-Padniewko-Mogilno.

O godzinie 13 wystartowali zawodnicy trzech kategorii.

Kiedy kolarze wystartowali, zaczął padać deszcz - momentami bardzo intensywny. Od początku zaczął uciekać 30-letni Daniel Chądzyński z Sochaczewa, który za partnera miał Władimira Dworjannnikowa z Kaliningradu. Po pierwszych 25 km para ta zdobyła 38 sekund różnicy nad zasadniczą grupą, na drugiej rundzie było to już 50 sekund. Kolejne 25 km to przewaga już 1 minuty i 30 sekund. I choć różnica czasu na końcowej kresce wyraźnie zmalała - zwycięstwo Chądzyńskiego było bardzo efektowne.

Przez pierwszą godzinę kolarze jechali w deszczu, momentami bardzo ulewnym.

- Mam trzydzieści lat, od szesnastu uprawiam kolarstwo. To moje tegoroczne szesnaste zwycięstwo. Wygrałem w tym roku, między innymi, trzyetapowy wyścig w Podgórzynie. Po swój dzisiejszy sukces jechałem na rowerze marki Look. W przeszłości przez siedem lat jeździłem w barwach warszawskiej Legii (do 2000 roku). We wrześniu ubiegłego roku startowałem w wyścigu dookoła Senegalu (10 etapów plus prolog), w którym ekipa Polski zajęła pierwsze miejsce.

Daniel Chądzyński z Sochaczewa na mecie.

Bohater mogileńskiej imprezy zamierza w tym roku wystartować w drużynowej jeździe na czas - mistrzostwa Polski - razem z Robertem Marciniakiem, Jackiem Jaremko i Dariuszem Woźniakiem.

6. Adrian Jach, Szczecin
W tej kategorii wystartowało 20 zawodników.

Równie ciekawy był wyścig kategorii II (40-49 lat), w którym na dystansie 100 km wystartowało 19 zawodników. Wygrał Leszek Brunke z Floty Gdynia w czasie 2:32;01 h przed Piotrem Pawłowskim z Sobótki i Dariuszem Leduchowskim z Łodzi.

Paweł Rychlicki (z prawej) jedzie po drugie miejsce.

Leszek Brunke w tym roku dwa razy wygrał wyścigi w Kobylnicy (28 kwietnia i 16 czerwca), także w Świerzawie i w Złotoryi zdobył tytuł mistrza Polski. Zwycięstwo w Mogilnie było jego piątym w tym roku.

6. Roman Bladowski, Gdańsk
W tej kategorii wystartowało 19 zawodników.

Wicebumistrz Mogilna Jarosław Ciesielski (trzeci z lewej) i najlepsi zawodnicy kategorii II. Zwycięzca Leszek Brunke - pierwszy z lewej.

Najliczniej obsadzonym wyścigiem był wyścig zawodników kategorii III (50-59 lat), w którym wystartowało 32 kolarzy. Mieli oni do pokonania 75 km. Pierwszy po po godzinie 57 minutach jednej sekundzie zameldował się Jerzy Jagieła z Łodzi. Tuż za nim przyjechał Jerzy Bylicki z Ksawerowa. Trzeci był Jan Małek z Maszewa. Wielkiego pecha miał Zbigniew Szczęsny z Sobótki, który na finiszowej kresce został potrącony przez innego zawodnika i upadł za metą. Całe szczęście, że skończyło się obtarciach na ręce i na nodze.

Zbigniew Szczęsny z Sobótki w chwilę po upadku. Kolarz na rowerze (z numerem 132) to jego kolega klubowy - Ryszard Wrona z Sobotki.

Kategoria IV (60-69 lat), dystans 50 km, średnia - 36,6 km/h

To kolejny w tym roku sukces Radoslawa Myszkowskiego.

1. Radosław Myszkowski, Aleksandrów Łódzki - 1:22,01 h
2. Edmund Grabowski, Gdańsk
3. Grzegorz Tramś, Warszawa
4. Zbigniew Bielski, Gdańsk
5. Sławomi Rubin, Łódź
6. Wielisław Szymański, Wrocław
W tej kategorii wystartowało 24 zawodników.

Kategoria V (powyżej 70 lat), dystans 50 km, średnia - 32,8 km/h

1. Jan Janczewski, Lubin - 1:31,02 h
2. Józef Kasperek, Opole
3. Zbyszko Zybała, Poznań
4. Jerzy Ławniczak, Poznań
W tej kategorii wystartowało 5 zawodników. Najstarszym z nich był Józef Kasperek, rocznik 1931.

6. Artur Kozal, Zduny
W tej kategorii wystartowało 12 zawodników.

Trzech najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach otrzymało puchary, sześciu najlepszych - dyplomy. Wręczał je wiceburmistrz Mogilna Jarosław Ciesielski.

Oni organizują wyścigi w Mogilnie i sami w nich uczestniczą.

Organizatorem wyścigu było Mogileńskie Towarzystwo Cyklistów oraz Urząd Miejski w Mogilnie.

Komandorem wyścigu był Marek Gajda. Patronat medialny nad imprezą sprawował tygodnik "Pałuki".

Udane i zarazem deszczowe wyścigi w Mogilnie sędziowali: Paweł Kaczmarek (sędzia główny) z Inowrocławia, Janusz Gołębiewski z Torunia oraz Michał Marszałkowski, Robert Marszałkowski i Marcin Marszałkowski z Chełmży.