Jestes 41035376 gosciem na naszej stronie
Michał Zbroszczyk szybszy
na finiszu od Radosława Lonki

Memoriał Lecha Kluja po raz dziewiętnasty

Radosław Lonka (z lewej) był bardzo aktywny, ale na finiszu uległ Michałowi Zbroszczykowi (z prawej). Obaj ścigają się na szosie, obaj startują także z powodzeniem w maratonach MTB.

W sobotę 20 lipca tor samochodowy "Poznań" gościł kolarzy szosowych z całego kraju, przede wszystkim mastersów. Uczestniczyli oni już po raz dziewiętnasty w ogólnopolskim wyścigu kolarskim im. Lecha Kluja.

Bohaterem sobotniej imprezy był niewątpliwie Michał Zbroszczyk z Poznania, który na 20 rundach (20x4,1 km) w kategorii M30 jako pierwszy zameldował się się na mecie. I wyprzedził Radosława Lonkę z Wrześni - dwukrotnego triumfatora Tour de Pologne Amatorów (w latach 2011-2012), zwycięzcę wielu wyścigów XC i maratonów MTB, także uczestnika I Rajdu Wyszehradzkiego z Budapesztu do Krakowa. Trzeci w tej kategorii był Arkadiusz Posmyk z Lubania.

Silnie obsadzony był wyścig w kategorii M40 (też 20x4,1 km), w którym rywalizowali dwaj mistrzowie świata matersów: Robert Płotkowiak i Franciszek Harbacewicz oraz wicemistrz świata Artur Spławski. Pierwsze miejsce w pięknym stylu wywalczył Adrian Jach ze Szczecina przed Robertem Płotkowiakiem z Poznania i Arturem Spławskim z Bogdanowa.

Michał Zbroszczyk wygrał z Radosławem Lonką. Michał Zbroszczyk raduje się ze zwycięstwa, Radek Lonka uśmiecha się z niedowierzaniem, że nie był tym razem pierwszy. On - dwukrotny triumfator Tour de Pologne Amatorów.

Mastersi kategorii M50 i M60 mieli do pokonania 10 rund po 4,1 każda. Leszek Jakuć z Częstochowy wygrał w M50, Grzegorz Fajkowski z Wrocławia okazał się najlepszy w kategorii M60. Stanisław Paterka z Głogowa raz jeszcze pokazał i udowodnił, że jest nie pokonania wśród mastersów po siedemdziesiątce.

Wyścig kobiet wygrała Joanna Zbroszczyk z Poznania, amatorów cyklosportu - Paweł Szczepaniak ze Zwierzyna. Wśród VIP-ów triumfował Jan Kozłowski z Turku.

Na prowadzeniu Robert Płotkowiak z Poznania, mistrz świata mastersów z roku 2003.

Imprezę poświęconą pamięci Lecha Kluja oraz Jana Kluja i Adama Frasińskiego zorganizowali działacze Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów, Automobilklubu Wielkopolski oraz Wielkopolskiego Związku Kolarskiego. Sponsorskiego wsparcia udzieliła także Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Ryszard Kołacki - prezes firmy MERX Polska z Wągrowca.