Dzisiejszy czwartek kolarski, 10 sierpnia, na torze samochodowym "Poznań" po raz kolejny był oczywistym potwierdzeniem, że kiedy szosowcy ścigają się na piętnastu rundach, ponad 61 km, to jest zawsze ciekawie i interesująco. Akcja goni akcję, zawodnicy zmieniają się na prowadzeniu i do końca nie wiadomo, kto tym razem wygra? Dziś triumfował Wojciech Ziółkowski z Nowogardu.

Temperatura wynosiła 22 st. Celsjusza, kiedy 107 osób (w tym kilka pań) zaczynało kilkanaście minut po godzinie 18 jazdę. Było parno, ale - co najważniejsze - nie padał deszcz.

Na starcie panowie oklaskami powitali Bogumiłę Matusiak z Łodzi, wielokrotną mistrzynię Polski w rozmaitych konkurencjach kolarskich (swoje tytuły zdobywała aż 25 razy). I poprosili ją do pierwszego szeregu, gdzie miejsce zajął Sławomir Chrzanowski z Sobótki, olimpijczyk z Atlanty (szosa) i uczestnik Tour de Pologne Amatorów 2017 w Bukowinie Tatrzańskiej.

Przez czternaście okrążeń różni kolarze próbowali swych sił w odjazdach. Żaden nie był jednak skuteczny, ale aktywnych było kilkunastu zawodników: między innymi Piotr Lis z Korytnicy pod Ostrowem Wielkopolskim, Wojciech Ziółkowski z Nowogardu, Artur Kozal z Mosiny, Jan Łamaszewski i Wojciech Bystrzycki z Kórnika (UKS Jedynka), Przemysław Rozwalka z Goniembic pod Lesznem, Bogumił Głuszkowski z Poznania, Jakub Najs z Grodziska Wielkopolskiego.

Na ostatnią prostą wjechał kilkudziesięcioosobowy peleton. Tempo jazdy było bardzo wysokie i odnosiło się wrażenie, że za chwilę dojdzie do gigantycznej kraksy. Na całe szczęście, nikt jednak nie upadł. Najszybciej lewą stroną toru popędził Wojciech Ziółkowski z Nowogardu i on dziś wygrał. Obok niego finiszował jako drugi Artur Kozal, trzeci był Piotr Lis. Czas zwycięzcy - 1 godzina 20 minut 39 sekund, średnia prędkość wyniosła 45,93 km/h.

– To była szybka jazda - komentował wyścig Tadeusz Jasionek z Przytocznej, członek Zarządu PZKol i uczestnik Tour de Pologne Amatorów 2017. – Byłam dziś po raz pierwszy na torze samochodowym "Poznań" i bardzo mi się tu ta rywalizacja podobała - dzieliła się wrażeniami utytułowana Bogumiła Matusiak.

– Cieszę się z tego zwycięstwa. To drugie w tym roku na torze "Poznań" - powiedział Wojciech Ziółkowski, który w tym roku, w lipcu, na torze kolarskim w Pruszkowie ustanowił rekord Polski w jeździe godzinnej (49470 metrów). – To prezent dla Basi, mojej córeczki, która w najbliższą niedzielę 13 sierpnia ma przyjść na świat.

Siedemnasty czwartek kolarski, 10 sierpnia 2017 - wyniki

CM+M30
1. Wojciech Ziółkowski, Nowogard -1:20:39
2. Artur Kozal, Mosina - ten sam czas
3. Piotr Lis, Kortytnica - ten sam czas
W tych kategoriach wystartowało 61 zawodników

M40 i M50
1. Paweł Rychlicki, Poznań - 1:20:39
2. Jacek Garncarek, Poznań - ten sam czas
3. Franciszek Harabacewicz, Goleniów - ten sam czas
W tych kategoriach wystartowało 36 zawodników

M60+
1. Romuald Szaj, Poznań - 1:20:39
2. Marek Szymański, Poznań - ten sam czas
3. Bogusław Florczak, Goleniów - ten sam czas
W tej kategorii wystartowało 4 zawodników

Kobiety
1. Monika Graczewska, Kórnik - 1:20:39
2. Bogumiła Matusiak, Łódź - ten sam czas
3. Agata Madej, Poznań - dubel
Wystartowało 6 pań

Był to siedemnasty czwartek kolarski w tym roku na torze "Poznań". Następny za tydzień, 17 sierpnia, kolejne dwa - 24 i 31 sierpnia.

                               Piotr Kurek