Aktualizowano: 2024-03-15
Tomasz Marczyński nowym liderem BGŻ ProLigi

20 sierpnia wszystko się rozstrzygnie

Tomasz Marczyński ma wielu fanów, w tym rodziców - Wandę (czwarta od lewej) i Andrzeja Marczyńskich (trzeci od lewej). Bukowina Tatrzańska, 5 sierpnia 2011 - 68. Tour de Pologne.

Tomasz Marczyński z grupy CCC Polsat Polkowice został nowym liderem BGŻ ProLigi po rozegranych w weekend klasykach Memoriale Henryka Łasaka oraz Pucharze Uzdrowisk Karpackich. Drugie miejsce zajmuje Łukasz Bodnar a trzeci jest Marek Rutkiewicz, obaj z grupy CCC Polsat Polkowice. Przed ostatnim wyścigiem BGŻ ProLigi wiadomo już, że tytuł zwycięzcy cyklu trafi do kolarza zespołu z Polkowic. Wyścig o Puchar Uzdrowisk Karpackich jest zaliczany do BGŻ ProLigi.

Na starcie Memoriału Henryka Łasaka stanęło 150 kolarzy wszystkich czołowych polskich grup oraz mocna obsada kolarzy z zagranicy. Wyścig obfitował w wiele ucieczek, jednak decydujący okazał się odjazd na ostatnim okrążeniu. Wówczas na atak zdecydowało się sześciu kolarzy a wśród nich dwóch Polaków Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice) oraz Paweł Cieślik (Bank BGŻ). Lepsi od Polaków okazali się kolarze z zagranicy a konkretniej ze Słowenii. Zwyciężył Luca Mezgec (Sava) przed Blazem Furdi (Adria Mobil). Trzecie miejsce zajął Tomasz Marczyński a piąty był Paweł Cieślik.

Dzień później kolarze stanęli na starcie Pucharu Uzdrowisk Karpackich. Tym razem rywalom z zagranicy zrewanżowali się Polacy, zajmując dwa pierwsze miejsca. Po finiszu z 2-osobowej ucieczki pierwszy linię mety minął Jacek Morajko wyprzedzając Marka Rutkiewicza. Obaj Polacy wspólnie jechali w ucieczce ponad 90 kilometrów. Piąte miejsce zajął młodzieżowiec Kamil Gradek (GK Kellys Cartusia Kartuzy).

Po zakończeniu obu klasyków po raz pierwszy od początku sezonu nastąpiła zmiana lidera BGŻ ProLigi. Prowadzenie w cyklu objął kolarz grupy CCC Polsat Polkowice Tomasz Marczyński, który wyprzedza ustępującego lidera Łukasza Bodnara oraz Marka Rutkiewicza. Przed kończącym rywalizację w BGŻ ProLidze Pucharem Ministra Obrony Narodowej szansę na końcowe zwycięstwo zachowała jedynie wspomniana trójka. O tym kto wygra tegoroczną BGŻ ProLigę dowiemy się w dniu 20 sierpnia.