R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 42302210 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-09-02
Tour de Pologne prawdopodobnie bez polskiej grupy kolarskiej

 

 

20 kolarskich ekip kontynentalnych (dawna druga dywizja) wystąpiło o dziką kartę UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej), niezbędną, by otrzymać zaproszenia na wyścigi Pro Tour. Nie ma w tym gronie polskiej ekipy, co praktycznie oznacza, że w przyszłorocznym, 65. Tour de Pologne zabraknie krajowego zespołu.

Termin zgłoszeń upłynął 15 listopada. Po rozpatrzeniu wniosków komisja licencyjna UCI pod koniec stycznia 2008 roku przyzna dzikie karty - poinformowała w wydanym w środę komunikacie Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI).

UCI wyjaśniła, że ekipa, która otrzyma dziką kartę, musi spełnić szereg wymagań (sportowych, finansowych, prawnych i etycznych). Wśród warunków jest współfinansowanie projektu paszportu biologicznego, który ma być nowym orężem w walce z dopingiem.

Ekipy dysponujące dzikimi kartami będą uzupełniać listy startowe największych wyścigów kolarskich. Zdecydowaną większość uczestników tych wyścigów będą stanowić kolarze z 18 ekip z licencjami Pro Tour.

Lista kandydatów do dzikiej karty:

– Mamy w Polsce wysokiej klasy wyścig, w którym w znakomity sposób mogliby się zaprezentować polscy kolarze i polscy sponsorzy. Nie wiem dlaczego nie wykorzystają tej możliwości – twierdzi Lang. – Jestem jak najbardziej otwarty na start naszych kolarzy, w ostatnich latach zapraszałem wszystkie drużyny, które miały w swych szeregach polskich zawodników i tak będę robił dotychczas. Niestety, regulamin kolarskiej ligi mistrzów, czyli Pro Tour, nie pozwala dawanie „dzikich kart” ekipom, które de facto nie mają statusu zawodowego, czyli drużynom kontynentalnym – dodaje dyrektor Tour de Pologne.

Zdaniem Langa priorytetem jest utrzymanie Tour de Pologne w gronie najważniejszych wyścigów, co umożliwia start w Polsce najlepszych kolarzy na świecie. Rezygnowanie z rangi Pro Tour, co umożliwiłoby strat polskim zespołom III dywizji, byłoby zmarnowaniem lat pracy nad nadaniem Tour de Pologne odpowiedniej rangi. Bez gwiazd, bez zaangażowania mediów z telewizją na czele, bez sponsorów, TdP stałby się jedną z wielu imprez kolarskich, których przecież w Polsce nie brakuje. Start w Tour de Pologne jest w tej chwili celem, do którego mogą dążyć polscy kolarze, czy to barwach naszych zespołów czy poprzez angaż do drużyn Pro Tour.


 

 

1. Elk Haus-Simplon
2. Team Volksbank
3. Landbouwkrediet-Tönissteiner
4. Topsport Vlaanderen
5. PSK Whirlpool-Author
6. Andalucía-Cajasur
7. Karpin Galicia
8. Mitsubishi-Jartazi
9. Agritubel
10. Barloworld
11. Ceramica Flaminia Bossini Docce
12. Group Navigare
13. Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
14. NGC Medical-OTC Industria Porte
15. Tinkoff Credit Systems
16. Skil-Shimano
17. Benfica
18. BMC Racing Team
19. Slipstream Chipotle presented by H30
20. Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli

 

 

65. Tour de Pologne a Polacy

Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne, ze smutkiem przyjął fakt, że żadna z polskich ekip nie znalazła się w gronie drużyn, którym regulamin UCI i Pro Tour zezwala na start w imprezach najwyższej rangi, w tym w Tour de Pologne. Warto zaznaczyć, że organizatorzy Tour de Pologne nie mają wpływu na status polskich ekip zawodowych.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL