Jestes 41031704 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Mateusz Taciak na 5. miejscu
w pięcioetapowym Tour Alsace

W niedzielę 3 sierpnia zakończył się pięciodniowy francuski wyścig Tour Alsace. Zwycięstwo w całej imprezie świętował Niemiec Robert Bengsch z drużyny Allemagne. Natomiast na wysokiej, 5. pozycji w końcowej klasyfikacji generalnej uplasował się Mateusz Taciak z ekipy C.C. Etupes.

Francuski wyścig rozegrany został w terminie 30 lipca - 3 sierpnia, a kolarze biorący w nim udział rywalizowali ze sobą na pięciu etapach. W wyścigu wystartowało trzech Polaków, z których tylko jeden ukończył całe zawody. Był nim pochodzący Mateusz Taciak z francuskiej drużyny C.C. Etupes, który w końcowej klasyfikacji generalnej zajął wysoką, 5. lokatę, tracąc do zwycięzcy wyścigu Roberta Bengscha (Allemange) 2 minuty i 50 sekund. Polak wykazywał wysoką formę przez całą imprezę, zajmując 3. pozycję na mecie w Rixheim, gdzie kończył się 4. etap. Dzięki temu Taciak zdołał powtórzyć swój sukces sprzed roku, kiedy to Tour Alsace także ukończył jako piąty.

Przed ostatnim etapem pozycje w pierwszej dwudziestce zajmowali także dwa pozostali Polacy. Paweł Wachnik (C.R.4.C. Roanne) był 14., a oczko niżej sklasyfikowany był jego imiennik, Paweł Cieślik (V.C. Lyon Vaulx En Velin). Obaj zawodnicy jednak nie zdołali sprostać trudom górskiego etapu, który zakończył tegoroczną edycję wyścigu.

Mateusz Taciak pochodzi z podpoznańskiego Kórnika i jego pierwszym trenerem był ojciec Robert Taciak - wielce zasłużony w popularyzacji kolarstwa w Wielkopolsce. Mateusz był wśród 22 zawodników, których trener narodowej reprezentacji Piotr Wadecki powołał na 65. Tour de Pologne, ale przy formowaniu węższej 18-osobowej ekipy na tegorczny TdP nie uwzględnił już młodego Wielkopolanina.