R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41888250 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Ryszard Szurkowski nadal w formie

 

Udany start Mistrza i Jego ekipy
w wyścigu klasycznym w Kolonii


Szurkowski Team 2016 przed startem w Kolonii. Stoją od lewej: Clemens Ujejski, Tomasz Derejski, Krzysztof Kozanecki, Grzegorz Jankowski, Ryszard Szurkowski i Marek Kotowski.
Fot. archiwum Krzysztofa Kozaneckiego.

Ryszard Szurkowski jest polskim kolarzem wszech czasów. Ma w swym sportowym dorobku tytuł mistrza świata, cztery razy wygrał indywidualnie Wyścig Pokoju. Triumfował w 350 wyścigach, 700 razy stawał na podium. W styczniu 2016 ukończył 70 lat i nadal się ściga. W minioną niedzielę udanie wystartował w Kolonii, w jednym z najbardziej popularnych jednodniowych klasyków w Niemczech.

Wyścig dookoła Kolonii jest organizowany od 1908 roku, a tegoroczny to 100. jubileuszowa edycja (podczas I i II wojny światowej kilka wyścigów nie odbyło się). Zgłosiła się rekordowa stawka kolarzy, blisko 4000 w różnych kategoriach wiekowych. Pierwszy wyścig w 1908 roku wygrał niemiecki kolarz Fritz Tacke, a najwięcej, bo 3 razy (1972, 1976, 1979), stawał na podium jego rodak Wilfried Trott. W historii wyścigu pojawiały się również polskie nazwiska : Emil Kijewski (1935, 1937), Friedl Nowakowski (1946), Jan Smyrak (1975), Stanisław Mikołajczuk (1984). Wyścig należy do cyklu UCI Europe Tour i jest jednym z najbardziej popularnych jednodniowych klasyków w Niemczech. Startują w nim zawodowe grupy kolarskie i wielu amatorów oraz mastersów.


Numery startowe ekipy z Polski.

Fot. archiwum Krzysztofa Kozaneckiego

Ryszard Szurkowski nie pojechał do Kolonii sam. Razem z nim wystartowali jego znajomi i przyjaciele: Tomasz Derejski, Krzysztof Kozanecki, Clemens Ujeski oraz Grzegorz Jankowski i Marek Kotowski. Cała szóstka stanowiła Szurkowski Team 2016.

W kategorii masters 4 M, czyli 60 lat i więcej, startowało 3 kolarzy z ekipy Mistrza Ryszarda. Mieli oni do pokonania dystans 68,5 km.  Na metę przyjechało 207 kolarzy.  Ryszard Szurkowski uplasował się na miejscu 17., Krzysztof Kozanecki był 92. i Tomasz Derejski 160. Należy dodać, że Ryszard Szurkowski miał minimalną stratę do pierwszej trójki i gdyby wyścig potraktował bardziej poważnie, to byłoby podium. W młodszej kategorii masters 3 M startowali Clemens Ujejski, Grzegorz Jankowski i Marek Kotowski - również zajęli bardzo dobre pozycje.


4000 ludzi na rowerach, czyli setna edycja wyścigu dookoła Kolonii.
Fot. archiwum Krzysztofa Kozaneckiego

Zawodowcy ścigali się na dystansie ponad 200 kilometrów. Wygrał Holender Dylan Groenwegen (Team Lotto) przed Niemcem Andre Greipelem (Lotto-Soudal), utytułowany Australijczyk Mark Renshaw (Dimension Data) był piąty.

Ryszarda Szurkowskiego zapewne będzie można zobaczyć w kolarskiej akcji podczas tegorocznego Tour de Pologne Amatorów w Bukowinie Tatrzańskiej w dniu 17 lipca, w której to imprezie bierze udział nieprzerwanie od jej początku, czyli od roku 2010. 

Więcej o wyścigu w Kolonii na stronie 
http://www.productplus.com.pl/kolarstwo/2016---100-rund-um-koeln.html

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL