R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41867651 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Marek Rutkiewicz mistrzem Polski

 

Mateusz Taciak drugim wicemistrzem

Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) zdobył w niedzielę w Podgórzynie tytuł kolarskiego, górskiego mistrza Polski powtarzając sukces sprzed roku. Zapewnił sobie równocześnie końcowe zwycięstwo w BGŻ ProLidze, całorocznej punktacji obejmującej najważniejsze krajowe wyścigi.

Marek Rutkiewicz, który prowadzenie w BGŻ ProLidze objął 1 kwietnia, wygrywając wyścig Ślężański Mnich w Sobótce, tylko na kilka dni oddał koszulkę lidera Tomaszowi Smoleniowi z Banku BGŻ. Pomimo pecha, który towarzyszył mu podczas mistrzostw Polski ze startu wspólnego, przez cały sezon utrzymywał bezpieczną przewagę nad rywalami. Jedynym krajowym zawodnikiem, który mógł mu zagrozić, był Mariusz Witecki z Banku BGŻ, ale Rutkiewicz w końcówce sezonu wrócił do wspaniałej dyspozycji i udowodnił, że w pełni zasługuje na miano najlepszego w polskim peletonie kolarza sezonu 2012.

Drugie miejsce w BGŻ ProLidze zapewnił sobie Witecki, a o trzecią lokatę walczyć będą jeszcze do końca cyklu Sylwester Janiszewski i Mateusz Taciak z CCC Polsat Polkowice oraz Tomasz Smoleń z ekipy Bank BGŻ.

Kolarz CCC Polkowice zdecydowanie dominował na trudnej trasie górskich mistrzostw inicjując już na drugiej z siedmiu rund udaną ucieczkę, w której towarzyszył mu kolega z zespołu Adrian Honkisz. Atakująca dwójka szybko uzyskała przewagę, która sięgnęła sześciu minut, i nie dała rywalom żadnych szans.

Mistrzostwa potwierdziły znakomitą dyspozycję podopiecznych Piotra Wadeckiego z grupy CCC. Na trasie w okolicach Pogórzyna wywalczyli komplet medali, bowiem na trzecim miejscu finiszował Mateusz Taciak.

Prowadząca przez większość dystansu dwójka ani przez moment nie była zagrożona, choć próbowali ją ścigać kolarze Banku BGŻ. Z goniącej liderów grupki, która zresztą na ostatnich kilometrach porwała się, najwięcej sił zachował Taciak, wyprzedzając o kilkanaście sekund ambitnie walczącego o brązowy medal mistrza Polski w przełajach Mariusza Gila. Na piątym miejscu ukończył rywalizację Mariusz Witecki, wicelider BGŻ ProLigi, umacniając się dzięki zdobytym w niedzielę punktom na drugiej pozycji prestiżowego cyklu. Szósty na mecie był Leszek Pluciński (Wibatech Ziemia Brzeska) zdobywając tytuł górskiego mistrza Polski w kategorii orlików.

Górskie mistrzostwa były 14. i przedostatnią imprezą tegorocznego cyklu BGŻ ProLigi.

Rywalizację zakończy Memoriał Stanislawa Kirpszy w Sokółce, który odbędzie się 6 października.

Wyniki górskich mistrzostw Polski:
1. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) - 3:21.57
2. Adrian Honkisz (CCC Polsat Polkowice) – ten sam czas
3. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) – strata 4.48
4. Mariusz Gil (POM Strzelce Krajeńskie) - 5.03
5. Mariusz Witecki (Bank BGŻ) – 5.29
6. Leszek Pluciński (Wibatech Ziemia Brzeska) - 5.37
7. Jakub Faltyn (Wibatech Ziemia Brzeska) - ten sam czas
8. Dariusz Batek (CCC Polsat Polkowice) - 6.42
9. Michał Podlaski (Bank BGŻ) - 7.04
10. Marcin Urbanowski (Bolmet Trek Legnica) 7.19

Krótki komentarz

Mateusz Taciak z Kórnika, rok po roku, potwierdził, że w jeździe po górach jest bardzo dobry i należy do ścisłej czołówki rodzimego kolarstwa. Przed rokiem w tym samym miejscu Polski, Podgórzyn - Sosnówka, zdobył tytuł pierwszego wicemistrza, w niedzielę zajął trzecie miejsce.

Mateusz Taciak tą jazdą zrobił wielki prezent swemu ojcu, Robertowi Taciakowi - trenerowi kolarskiego teamu UKS Jedynka Limaro Kórnik. Tego samego, w barwach którego startuje Katarzyna Pawłowska - tegoroczna mistrzyni świata na torze w scratchu, mistrzyni Polski 2012 w wyścigu ze startu wspólnego. I olimpijka z Londynu.

Trener z Kórnika miał także wielkie powody do satysfakcji nie tylko w niedzielę 26 sierpnia z powodu sukcesu syna, ale i dzień wcześniej, gdy dwie jego zawodniczki sięgnęły w Karkonoszach po dwa tytuły: Natalia Radzicka została mistrzynią Polski juniorek młodszych, starsza zaś od niej Alicja Ratajczak wicemistrzynią wśród juniorek.

Można powiedzieć, że rok 2012 jest bardzo dobry dla Roberta Taciaka. Sukcesy syna, Katarzyny Pawłowskiej i dwóch juniorek są wystarczającą rekomendacją, by władze wojewódzkie nie szczędziły grosza na klub, który w tym roku wygrał Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży.

                                                                   Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL