Sławomir Spławski najszybszy na finiszu

To był czternasty czwartek kolarski
na torze samochodowym "Poznań"

Sławomir Spławski finiszuje przed sierpniową nocą.

Slawomir Spławski (Merx Team) wygrał dzisiaj w ładnym stylu szosowy wyścig kolarski na torze samochodowym "Poznań", czternasty w tym roku w tym właśnie miejscu. Dystans 40860 metrów pokonał w czasie 56 minut 12 sekund. Startowało ponad stu zawodników w różnym wieku, nie zabrakło także pań.

Wyścig był bardzo szybki, wszelkie próby odjazdu były bezwzględnie kasowane. Próbowali swego szczęścia oderwania się od peletonu znani kolarze, jak choćby Bartosz Mikler z Victorii Jarocin - tegoroczny mistrz Polski w kolarstwie przełajowym wśród orlików. Po pokonaniu dziewięciu rund wiadomo było, że na metę przyjedzie cała grupa i o zwycięstwie zadecyduje finisz.

Kilka reprezentantek Polski (UKS Mróz Jedynka Kórnik) stanęło dziś do szosowej rywalizacji z mężczyznami.

Kilkadziesiąt metrów przed metą prowadził Artur Kozal z Mosiny, za nim jak cień podążał Sławomir Spławski z Bogdanowa. Zawodnik Merx Teamu wytrzymał szybkie tempo prowadzącego i wykrzesał z siebie jeszcze dodatkową energię, by na mecie byc pierwszym. O całą długość roweru. Dystans 40860 metrów pokonał w czasie 56 minut 12 sekund, czyli ze średnią prędkością 43,6 km/h.

– Mam pracowity sezon - mówił za linią mety Sławomir Spławski (rocznik 1984). – Wygrałem w tym roku już dwadzieścia wyścigów, szosowych, przełajowych i MTB, czterdzieści razy stałem na podium. W niedzielę startowałem w maratonie MTB w Suchym Lesie (podium), dziś wygrałem wyścig na torze "Poznań". W najbliższy weekend powalczę w Karkonoszach w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski Mastersów o krajowy championat.

Jedna wielka kolarska rodzina: Jakub Najs (od lewej), Violetta Dura-Kolasińska, Artur Spławski, Sławomir Spławski, Tadeusz Jasionek i Artur Kozal.

Dziś na torze "Poznań" pojawiła się silna ekipa UKS Mróz Jedynka Kórnik z Alicją Ratajczak i Nikol Płosaj na czele (reprezentowały Polskę w Szosowych ME w Estonii) pod wodza trenera Roberta Taciaka. Swe siły sprawdzali także zawodnicy Tarnovii Tarnowo Podgórne. Colex Racing Team, silny w maratonach MTB, zaprezentował swe szosowe oblicze w godny sposób. Był Tadeusz Jasionek z Przytocznej, był także Oskar Stabno - muzyk jazzowy o duszy kolarza.