Malgorzata Zellner i Bartosz Banach
najlepsi w Cybince na dystansie Giga

Maraton MTB i zawody rowerowe
najmłodszych dzieci na ponad 500 bicykli

Piękna walka herosów polskiego MTB. Na prowadzeniu Andrzej Kaiser, za nim Mariusz Gil, dalej Krzysztof Krzywy i Bartosz Banach. Kończą pierwszą rundę, przed nimi jeszcze 34 kilometry do mety.

Małgorzata Zellner z Poznania i Bartosz Banach wygrali w sobotę 17 maja rywalizację na dystansie Giga (68 km) podczas maratonu MTB w Cybince. Wzięło w nim udział prawie 400 zawodniczek i zawodników z całego kraju. To była niezwykle udana impreza.

Startujący na dystansie Giga mieli 68 kilometrów do przejechania oraz dwa razy musieli pokonywać rzeczkę Pliszkę na nogach. Do Cybinki przyjechali Dariusz Batek (mistrz Polski w maratonach MTB z 2012 roku), Mariusz Gil (polski przełajowiec eksportowy), Andrzej Kaiser, Krzysztof Krzywy, Przemysław Ebertowski i Bartosz Banach (ubiegłoroczny triumfator Pucharu Polski w maratonach MTB), by ograniczyć się do wymienienia nazwisk kandydatów w rywalizacji o pierwsze miejsce i nagrodę finansową w wysokości 2000,00 złotych.

Pojechali ostro od początku i takie tempo trzymali cały czas - czwórka Gil, Banach, Kaiser i Krzywy. Pierwsza rundę, 34 km, pokonali w czasie 1 godziny 9 minut jednej sekundy.

Zawodnicy musieli pokonać rzeczkę Pliszkę.

Na drugiej też nie zwolnili. Dziesięć kilometrów przed metą rzeczkę Pliszkę pierwszy pokonał Bartosz Banach, za nim Andrzej Kaiser. Ta dwójka jako pierwsza dojechała na metę. Banach był pierwszy, trzy sekundy przed Kaiserem. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Krzywy, czwarty był Mariusz Gil.

Na piątym miejscu uplasował się Przemysław Ebertowski, na szóstym - Dariusz Batek. Napiszę krótko, była to rywalizacja godna Mistrzostw Polski w maratonie MTB. Średnia prędkość czołowej dwójki wyniosła prawie 30 kilometrów na godzinę.

- Cały czas myślalem o tym, by rower mnie nie zawiódł - powiedział za linią mety Bartosz Banach. - Przed drugim przejazdem przez Pliszkę zdecydowałem się przyspieszyć, pokonać ją jako pierwszy. I tak też się stało. Ostatnie 10 kilometrów pędziłem co sił do mety. Czułem oddech Andrzeja (Kaisera - przyp. Piotr Kurek), ale ostatecznie byłem przed nim. Cieszę się bardzo z tego sukcesu - powiedział gdańszczanin, który w tym roku reprezentuje barwy teamu Hotel Cztery Brzozy.

6. Dariusz Batek, Zator - 2:27:26

Na dystansie Giga pewnie zwyciężyła Małgorzata Zellner z Poznania. Jazdę na dystansie Giga i Mega (34 km) wybrało 250 startujących, na Mini - 130. Ścigało się 67 pań i 313 mężczyzn. Wiele osób po raz pierwszy poznało smak maratonu MTB.

Małgorzata Zellner z Poznania jedzie po pierwsze miejsce na dystansie Mega.

Było dużo cennych nagród, miła atmosfera. Verus K-SSSE Maraton MTB Cybinka 2014 zapisuje się z jednej strony jako sportowa rywalizacja na najwyższym poziomie polskiej czołówki kolarstwa górskiego, z drugiej zaś jako swoiste pospolite ruszenie amatorów z całego kraju. Odbyły się także zawody rowerowe dla najmłodszych dzieci; wzięło w nich udział 129 dziewcząt i chłopców.

Krzysztof Murdza i sztab ludzi wokół niego, którzy razem z nim przygotowywali od dawna imprezę, zorganizowali zawody, które będzie się długo pamiętać.