Karolina, Tomasz i Tytus Dopierałowie
pokazali się zwycięsko w Barlinku

Trzecia edycja Grand Prix Wielkopolski
w maratonach MTB 2012

Kacper Szczepaniak (z lewej - 144) i Mateusz Mróz (234) stoczyli pasjonującą walkę na dystansie Mega (70 km). Wygrał o jedną sekundę Kacper Szczepaniak ze znanym przez długie lata znakomitym szosowcem.

Gościnny Barlinek gościł dzisiaj maratończyków MTB. W niedzielę 3 czerwca odbyły się mistrzostwa tego miasta w kolarstwie górskim, które były zarazem trzecią edycją Grand Prix Wielkopolski w maratonach MTB 2012. Startowało 238 zawodniczek i zawodników.

Poznaniacy Karolina i Tomasz Dopierałowie wygrali rywalizację open na dystansie Mini wśród kobiet i mężczyzn.

Największą furorę zrobiła rodzina Dopierałów z Poznania, która w czteroosobowym składzie wystartowała na dystansie Mini (40 km): Tomasz był pierwszy na tym dystansie, Karolina - najlepszą z kobiet, Tytus (ich 9-letni syn) - najmłodszym uczestnikiem rowerowych zmagań.

9-letni Tytus Dopierała z Poznania był najmłodszym dziś maratończykiem MTB w Barlinku. Mówiąc w wielkim skrócie, rodzina Dopierałów podbiła w niedzielę 3 czerwca kolarsko Barlinek.

Rodzice jechali szybko, zdecydowanie po końcowy sukces. O bezpieczeństwo ich 9-letniego syna zadbał brat Pana Tomasza, Marcin Dopierała.

Czołówka maratonu w Barlinku na dystansie Mega: 119 - Dariusz Hlek (Szczecin), 192 - Mateusz Łangowski (Gorzów Wielkopolski).

Zawodniczki i zawodnicy zmierzyli się z dwoma dystansami - Mini (40 km) i Mega (70 km). Start nastąpił o godzinie 11.00 z ośrodka wypoczynkowego "Janowo" przy ulicy Polana Lecha w Barlinku. Honorowym starterem był burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz. Pierwsze cztery kilometry były stosunkowo spokojną jazdą po ulicach miasta, swego rodzaju rundą honorową w asyście policji. Na ulicy Sportowej na znak dany przez sędziego nastąpił start ostry.

Trasa prowadziła dookoła Jeziora Barlineckiego. Długość jednej rundy wynosiła 15 kilometrów. Startujący na dystansie Mini, nie licząc dojazdu, pokonali dwie pętle, ci z Mega - cztery pętle.

Dziennikarze i sędziowie w policyjnym samochodzie.

Organizatorami IX Mistrzostw Barlinka w Kolarstwie Górskim była Organizacja Przedsiębiorców Barlinek i Barlinecka Grupa Kolarska.

Na dystansie Mini trzy pierwsze miejsca zajęli: mężczyzni - 1. Tomasz Dopierała (Poznań), 2. Dawid Wieczorkiewicz (Piła), 3. Wojciech Czeterbok (Śrem); kobiety - 1. Karolina Dopierała (Poznań), 2. Gizela Rakowska (Poznań), 3. Paulina Bielecka (Szczecin).

Na dystansie Mega trzy pierwsze miejsca zajęli: mężczyzni - 1. Kacper Szczepaniak (Grzybków), 2. Mateusz Mróz (Czapury), 3. Dariusz Hlek (Szczecin); kobiety - 1. Paulina Kamińska (Poznań), 2. Anna Wysokińska (Murowana Goślina), 3. Patrycja Petroczko (Śrem).

Triumfatorzy na dystansie Mega, kategoria M-3: 1. Mateusz Mróz (Czapury), 2. Rafał Chmiel (Strzelce Krajeńskie), 3. Maciej Zabłocki (Rosnówko). Od lewej właściciel hotelu Alma Spa Marek Piechocki i burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz, z prawej szef barlineckich przedsiębiorców Edward Skałecki.

Impreza została wzorowo zorganizowana, co podkreślali uczestnicy maratonu MTB w specjalnej ankiecie - wystawiając jej średnią notę 5,63 pkt. na sześć możliwych.

Prawie jednym zdaniem

x Najmłodszym maratończykiem w Barlinku był 9-letni Tytus Dopierała, syn Karoliny i Tomasza Dopierałów. Rodzice zwyciężają w spektakularny sposób, dla Tytusa Barlinek jawi się jako debiutancki start w maratonie MTB. Najstarszym zawodnikiem był Bogdan Kobus (69 lat) z Murowanej Gośliny.

x Remigiusz Kuźmicki zajął czwarte miejsce w klasyfikacji open na Mini, ale w losowaniu nagród przypadła mu główna wygrana - rower marki Kross. – Pierwszy raz coś wygrałem - cieszył się sympatyczny zawodnik ze Szczecina.

x Na dystansie Mini wystartowało 158 zawodniczek i zawodników. Ukończyło rywalizację - 152 startujących.

x Impreza w Barlinku miała międzynarodowy wymiar, gdyż uczestniczył w niej Węgier Gabor Sass z Budapesztu. Jechał dystans Mini - zajął 21. miejsce w klasyfikacji open, w swej kategorii M-3 był dziewiąty.

x Tadeusz Jasionek (nr startowy 110) w Polskim Związku Kolarskim odpowiada za przełaje. W Barlinku wystartowal na Mini, zajął 137. miejsce i ostatnie 4 kilometry pokonał na rowerze z tylnym kołem bez powietrza.

x Puchary i nagrody najlepszym wręczali: burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz, szef barlineckich przedsiębiorców Edward Skałecki, właściciel hotelu Alma Spa Marek Piechocki oraz przedstawiciel PZU Życie S.A. - Mateusz Szymkowiak.

x Najdalej do Barlinka miał zapewne Sławomir Pluciński (375) z Konina.

x Organizatorzy przygotowali smaczny makaron i równie pyszną grochówkę.

x Nagrody losował Tytus Dopierała i był wielce zadziwiony... I to dwa razy. Po raz pierwszy, gdy wylosował coś dla siebie, po raz drugi - gdy wybrał szczęście dla Taty.

x Andrzej Bińkowski, przedsiębiorca z Barlinka, zasłużyl na wielkie słowa pochwały. Niedzielny maraton MTB to przede wszystkim jego organizacyjna zasługa.