R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41032477 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Kolarstwo jednoczy i zbliża

 

Piątkowe spotkanie w Strzeszynku
polskich mistrzów szosy i poznańskich Lwów


Zenon Czechowski i Ryszard Szurkowski przeglądają archiwalne numery tygodnika "Sportowiec", piszącym o ich kolarskich sukcesach. W środku Krzysztof Kozanecki - pomysłodawca spotkań w strzeszyńskiej "Oazie" (odbyło się już po raz czwarty). Z lewej - prezes Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów Romuald Szaj, z prawej Tomasz Derejski.

Ryszard Szurkowski i Zenon Czechowski - znakomici przed laty polscy kolarze byli w piątek (22 listopada) głównymi aktorami spotkania w Strzeszynku - w restauracji "Oaza", w którym uczestniczyli z jednej strony aktywni nadal cykliści, z drugiej zaś ludzie biznesu, nauki i medycyny - członkowie Lions Club Poznań 1990.

Spotkanie w Strzeszynku, miało ono zamknięty charakter, zorganizował Krzysztof Kozanecki (Lions Club Poznań 1990), który dziesięć lat temu postanowił przybliżyć się do roweru, do sportowej aktywności na nowo, gdyż jako młody człowiek uprawiał z sukcesami wioślarstwo.

Krzysztof Kozanecki startował w tym roku w Tour de Pologne Amatorów, nieobcy jest mu klimat mistrzostw świata mastersów w Austrii, trenuje regularnie na Majorce. Od 2004 roku wszedł znacząco w świat rowerów i cyklizmu: piątkowe spotkanie w "Oazie" było jego pomysłem i dobrze wykonanym dziełem.


Wspólne foto uczestników piątkowego spotkania w "Oazie". Strzeszynek, 22 listopada 2013.

Prezentacja w jego wykonaniu miała w swym założeniu przypomnieć najważniejsze wydarzenia tego roku w polskim kolarstwie (70. Tour de Pologne, także Tour de Pologne Amatorów we Włoszech i w Bukowinie Tatrzańskiej), sukcesy wielkopolskich fanów rowerów, także swą drogę sportową - od wioślarstwa poprzez sporty motorowe do amatorskiego kolarstwa. Prezentacja została starannie przygotowana, miała wiele zaskoczeń i nie dziwi, że jej autor wielokrotnie zbierał zasłużone oklaski sali.

W tym przyjacielskim i niezwykle serdecznym spotkaniu, sumującym rok 2013, nie zabrakło wspomnień o Stanisławie Szoździe, który zmarł 23 września we Wrocławiu i gdzie kilka dni później w ostatnią drogę wyprowadzała go kolarska Polska. Postać kolegi z reprezentacji, wspaniałego kolarza, przypominał zebranym Ryszard Szurkowski.


"Aktywni 55+: od jutra wsiadaj na rower" - pod takim hasłem odbywało się spotkanie ludzi kolarstwa, biznesu, nauki i medycyny w Strzeszynku.

Była to znakomita okazja, jak zawsze przy spotkaniu członków Lions Club 1990, by zebrać pieniądze na rzecz rodziny państwa Złotnickich, którym poznańskie Lwy od lat pomagają. Tym razem udało się zebrać 2700 złotych, które zostaną przekazane rodzinie Stanisława Złotnickiego.

Z kronikarskiego obowiązku informuję, że świat kolarstwa - poza Ryszardem Szurkowskim, Zenonem Czechowskim - reprezentowali: Paweł Cieślik - tegoroczny uczestnik 70. Tour de Pologne i zarazem kolarz Bank BGŻ Teamu, Piotr Broński - trener Tarnovii Tarnowo Podgórne, Artur Spławski - wicemistrz świata mastersów z 1997 roku i zwycięzca wielu wyścigów w tym roku, Marek Kluj - przedstawiciel rodziny poznańskich kolarzy o ponad 80-letniej tradycji, Romuald Szaj - prezes Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów, Piotr Siebert - maratończyk MTB, Clemens Ujejski - były kolarz, obecnie przedstawiciel firmy Shimano na Europę Wschodnią i Środkową, Leszek Kozioł - prezes Radia Eska i zarazem wielki pasjonat rowerów, także jego żona Katarzyna Kozioł - uczestniczka wielu maratonów MTB, Joanna i Tomasz Wołodźko z Wrocławia - dziennikarze i zarazem fani kolarstwa, Marcin Śniegocki - prezes Zarządu Shimano Polska.


Pamiątkowe zdjęcie kolarskiej części piątkowego spotkania w Strzeszynku.

Specjalnie z Niemiec na to spotkanie przyjechał Tomasz Derejski (uczestnik Tour de Pologne Amatorów 2013 w Bukowinie Tatrzańskiej), który w końcu lat osiemdziesiątych XX wieku wspólnie z Ryszardem Szurkowskim tworzyli pierwszą w Polsce grupę kolarstwa zawodowego Exbud Kielce.

Do tego grona trzeba także zaliczyć Lecha Kruszonę - członka Lions Club Poznań 1990 i prezesa Domu Wydawniczego "Kruszona", który - między innymi - wydaje od marca 2008 roku wielce poczytny magazyn/miesięcznik "Rowertour".

W spotkaniu ludzi kolarstwa, nauki, medycyny i biznesu wzięło udział 66 osób, w tym z Lions Clubu, między innymi, Tomasz Mikołajczak – właściciel firmy ALMA SA (integracja systemów informatycznych), profesor nauk medycznych Ryszard Staniszewski (chirurg naczyniowy), profesor Jerzy Brzeziński (Politechnika Poznańska), Ryszard Jakubowski (Prezydent LC Poznań 1990), Andrzej Smorawiński (BMW), Wojciech Smorawiński (BMW) i Marek Pluciński – znany poznański jubiler.


Pasjonaci rowerów i kolarstwa: Joanna Wołodźko (od lewej), Artur Spławski, Katarzyna Kozioł, Leszek Kozioł, Tomasz Wołodźko i Krzysztof Kozanecki.

Zbigniew Prokopowicz, prezes Polenergia S.A. – Kulczyk Investments, nie stroni od roweru, gdyż z powodzeniem startuje w triathlonach na pełnym dystansie (Ironman). Koniecznie do listy obecności trzeba dopisać Elżbietę Smorawińską - organizatorkę wielu imprez charytatywnych oraz architekta Wojciecha Ryżyńskiego - projektanta Stadionu Miejskiego w Poznaniu przy ulicy Bułgarskiej.

Było miło, sympatycznie, swojsko. Za rok mały jubileusz - piąte takie spotkanie. Można być przekonanym, że Krzysztof Kozanecki (Chris Necki) znów czymś kolegów kolarzy i przyjaciół z Lions Club 1990 pozytywnie zaskoczy.


                                                               Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL