Michał Kwiatkowski (Team Sky) wygrał dziś w imponującym stylu, po sprinterskiej końcówce z trzyosobowej ucieczki, najdłuższy z kolarskich monumentów: wyścig Mediolan - San Remo (291 km), wyprzedzając na ostatnich metrach Słowaka Petera Sagana (Bora-Hansgrohe) i Francuza Juliana Alaphilippe'a (Quick Step Floors). Nigdy wcześniej żaden Polak nie wygrał w kolarskim monumencie.
O triumfach w Mediolan - San Remo zazwyczaj decydują ataki na ostatnim podjeżdzie klasyku - Poggio lub sprinterskie końcówki. Tym razem rywalizacja przebiegała według pierwszego scenariusza, a wszystko za sprawą Petera Sagana.
To właśnie mistrz świata ze Słowacji zaatakował z peletonu 6,3 km przed metą, czyli na 800 przed szczytem ostatniego podjazdu dnia. Jego mocne tempo wytrzymali tylko Alaphillipe i Kwiatkowski. Wcześniej na Poggio uciekać próbował Tom Dumoulin (Team Sunweb).
Na szczycie Poggio prowadząca trójka miała 10 sekund przewagi, ale na zjeździe powiększyła ją do nawet 19 sekund. Tempo prowadzących było na tyle mocne, że nikt nie zdołał się do nich zbliżyć, choć najmocniej ścigać próbowała grupa Bahrain-Merida z liderem Sonny'm Colbrellim oraz ekipa Trek-Segafredo.
Gdy prowadzący wjechali na Via Roma, wciaż mieli 10-sekundowy zapas nad peletonem i pewność, że dojadą przed nim na metę. Około 250 metrów przed końcową linią jako pierwszy sprint rozpoczął Sagan, ale "Kwiato" najpierw usiadł mu na kole, by na samej mecie wcisnąć się między Słowaka i Francuza i o centymetry wyprzedzić obecnego mistrza świata. W dzisiejszym wyścigu wystartowało 200 kolarzy, dystans 291 km pokonało i przekroczyło linię mety aż 195!
Jest to pierwszy triumf polskiego kolarza w monumencie. Wcześniej na podium Mediolan - San Remo stanął tylko Zbigniew Spruch, który w 1999 roku zajął w Ligurii trzecie miejsce.
Michał Kwiatkowski jest mistrzem świata z 2014 roku, dwukrotnym triumfatorem Strade Bianche (2014, 2017) oraz zwycięzcom wyścigów Amstel Gold Race (2015) i E3 Harelbeke (2016).
Mediolan - San Remo jest pierwszym z pięciu monumentów w kolarskim kalendarzu. Obok najdłuższego jednodniowego wyścigu cyklu UCI World Tour są to: Dookoła Flandrii, Paryż-Roubaix, Liege-Bastogne-Liege i Il Lombardia.
Michał Kwiatkowski 2 czerwca ukończy 27 lat. Drugi sezon jeździ w barwach brytyjskiej grupy Sky, wcześniej reprezentował barwy Omega Pharma - Quick Step (2012-2015), RadioShack (2011), Caja Rural (2010) i Pacific Toruń do roku 2009.