R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41825512 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Być przyjacielem Murowanej Gośliny

 

Refleksje po noworocznym spotkaniu


Tomasz Łęcki pełni funkcję burmistrza nieprzerwanie od 1998 roku. Murowana Goślina, 16 stycznia 2014.
Fot. Roma Dukat

– Pracujemy z głową, działamy w sposób otwarty, tworzymy dobro, umacniamy lokalną wspólnotę - mówił w miniony piątek, podczas tradycyjnego spotkania noworocznego, Tomasz Łęcki - burmistrz Murowanej Gośliny.

Powodów do dumy i satysfakcji jest sporo, gdyż ta podpoznańska gmina ma się czym pochwalić. Ma sukcesy w sporcie, w oświacie, w kulturze, realizuje gigantyczną inwestycję (kanalizacja na terenie Puszczy Zielonka obejmuje teren aż pięciu gmin), miejscowa przedsiębiorczość nie kuleje.

Pan Burmistrz wskazywał otwarcie, że tych osiągnięć nie dałoby się zrealizować, gdyby nie miał życzliwych przyjaciół - we władzach wojewódzkich, Poznania, także centralnych, jak i wśród innych ludzi z rozmaitych środowisk.

Takich przyjaciół Tomasz Łęcki, rocznik 1966, ma sporo w środowisku kolarzy górskich. To w Murowanej Goślinie w czerwcu 2006 roku odbył się pierwszy w Wielkopolsce ogólnopolski maraton MTB, który zorganizował Grzegorz Golonko. Wystartowało wówczas, dokładnie, 902 startujących. Wśród tych, którzy wtedy wsiedli na rower i pokonali dystans ponad 30 kilometrów (Mini), dając pokaz swego hartu, wytrzymałości i sportowego ducha, był Tomasz Łęcki.

Rok później, trzynastego maja 2007, ogólnopolski maraton MTB zorganizowany przez Grzegorza Golonko i władze Murowanej Gośliny odbył się po raz drugi. W roku następnym - kolejny, także w następnych latach bez żadnej przerwy.

Trzeba być co roku w kwietniu w Murowanej Goślinie, by poczuć klimat i nastrój tego maratonu MTB. Miasto tym żyje, jego mieszkańcy, jego władza. Na początku, w roku 2006, startujących goślinian można było policzyć na palcach, w ostatnich latach ta liczba powoli zbliża się do setki. Miejscowi polubili imprezę, cieszą się z tego oto powodu, że ścigają się w Murowanej Goślinie i na terenie Puszczy Zielonka najlepsi polscy kolarze górscy: Andrzej Kaiser, Bartosz Banach, Krzysztof Krzywy i inni. Także i ci, którzy dopiero próbują rywalizować, ścigać się, doświadczać uczestnictwa w dużym wydarzeniu.


Historyczne już zdjęcie, 25 czerwca 2006. Pierwszy maraton MTB w Murowanej Goślinie. Z lewej Grzegorz Golonko, z prawej Tomasz Łęcki.

Tomasz Łęcki regularnie startuje w tym maratonie, tylko raz go opuścił z powodu ważnych powodów rodzinnych. Nie zabraknie go i w tym roku, w niedzielę 27 kwietnia, gdy Grzegorz Golonko ze swoimi ludźmi zorganizuje dużą imprezę sportowo-rekreacyjną. Będzie to już dziewiąta edycja, w której także zapewne stanie na starcie Arkadiusz Bednarek - z Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina, prawa ręka Pana Burmistrza.

W tym roku maratończycy MTB z całego kraju w stronę Murowanej Gośliny pojadą aż trzy razy: 27 kwietnia, 6 lipca i 5 października (wielkopolski finał w Łopuchowie). Jakby nie patrzeć, nie ma żadnej drugiej takiej gminy w Wielkopolsce, a może i w Polsce, która w jednym roku decyduje się organizować lub współorganizować trzy wielkie imprezy dla fanów rowerów górskich.

Zimą 2006 roku z Grzegorzem Golonko jechałem do Murowanej Gośliny, by zachęcić i przekonać Tomasza Łęckiego i władze Murowanej Gośliny, że warto otworzyć przestrzeń Puszczy Zielonka dla maratończyków MTB. W tym roku minie dziewięć lat od czasu tego pierwszego maratonu MTB w czerwcu 2006.

Przez prawie dekadę Tomasz Łęcki i jego najbliżsi współpracownicy - Arkadiusz Bednarek i Roma Dukat, także i inni - zyskali w środowisku MTB przyjaciół, wielu wypróbowanych przyjaciół. Są ich dziesiątki i setki. Murowana Goślina jest trwałym miejscem na mapie polskiego MTB.

Słuchając w miniony piątek na noworocznym spotkaniu Tomasza Łęckiego i jego gości - marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka, prezydenta miasta Poznania Ryszarda Grobelnego, prymasa Polski Józefa Kowalczyka - doszedłem do prostego wniosku: jeśli w innych dziedzinach życia dzieje się tak, jak z maratonami MTB, to przykład z Murowanej Gośliny może być wielce inspirujący. Co konstatuje fan rowerów i przyjaciel Murowanej Gośliny.

                                                                  Piotr Kurek

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL