R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41688772 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Odznaczenia dla kolarzy

 

Prezydent Bronisław Komorowski
wręczył Krzyże Zasługi
Michałowi Kwiatkowskiemu i Rafałowi Majce


Michał Kwiatkowski, jego koledzy z reprezentacji Polski oraz kierownictwo narodowej ekipy na tegoroczne Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym. Ponferrada, 28 września 2014.
Archiwum Andrzeja Piątka

Mistrz świata Michał Kwiatkowski oraz najlepszy "góral" Tour de France i zwycięzca Tour de Pologne Rafał Majka, odebrali w poniedziałek z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odznaczenia państwowe. Kwiatkowski - Złoty Krzyż Zasługi, a Majka - Srebrny Krzyż Zaslugi.

– To jest forma podziękowań nie tylko od prezydenta, ale od całej Polski - powiedział prezydent podczas uroczystości, która odbyła się w Krakowie.

Prezydent wyróżnił także zawodników kolarskiej reprezentacji Polski oraz działaczy. Prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a selekcjoner kadry narodowej Piotr Wadecki - Złoty Krzyż Zasługi.

–To olbrzymi zaszczyt dla nas, kolarzy, być goszczonym przez pana prezydenta i być honorowanym na oczach całej Polski - powiedział Michał Kwiatkowski.

Podziękował on też kolegom z reprezentacji, dzięki którym był możliwy jego trumf w Ponferradzie.

– To niesamowite, że zawodnicy, którzy na co dzień jeżdżą w międzynarodowych grupach, zakładają koszulkę z orzełkiem na piersi i potrafią walczyć o wspólny cel - dodał mistrz świata.

Michał Kwiatkowski we wrześniu zdobył w Ponferradzie w Hiszpanii tytuł mistrza świata elity w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego. Po samotnym finiszu wyprzedził wielkich faworytów - Australijczyka Simona Gerransa i Hiszpana Alejandro Valverde.

Kwiatkowski ma 24 lata. Pochodzi z Chełmży. Przygodę z kolarstwem rozpoczął w 2001 roku w Warcie Działyń, filii klubu Pacific Toruń. Pierwsze sukcesy odniósł w 2007 roku. W Sofii zdobył złoty medal mistrzostw Europy juniorów w wyścigu ze startu wspólnego i srebrny w jeździe indywidualnej na czas. Rok później był już mistrzem świata i Europy juniorów w jeździe na czas.

Majka urodził się 12 września 1989 roku w Zegartowicach koło Myślenic. Treningi rozpoczął jako 12-latek pod okiem trenera Zbigniewa Klęka. To właśnie on dostrzegł talent drobnego, ale bardzo ambitnego ucznia i namówił go do uprawiania kolarstwa.

Największe sukcesy zawodnik Tinkoff-Saxo odniósł w tym roku. W Giro d'Italia zajął szóste miejsce, a status gwiazdy peletonu zdobył w Tour de France.

x x x

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiego kolarstwa, za osiągnięcia w pracy trenerskiej odznaczeni zostali:
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Wacław Skarul

za zasługi dla polskiego kolarstwa, za znaczące osiągnięcia sportowe:

Złotym Krzyżem Zasługi - Michał Kwiatkowski, Piotr Wadecki
Srebrnym Krzyżem Zasługi - Rafał Majka
Brązowym Krzyżem Zasługi - Maciej Bodnar, Michał Gołaś, Bartosz Huzarski, Bartłomiej Matysiak, Przemysław Niemiec, Maciej Paterski, Paweł Poljański, Michał Podlaski. 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL