R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41902408 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-07-25
Czerniejewo stawia na kolarstwo

 

Ryszard Szurkowski gościem
wielce gospodarnych ludzi 
 


Scena w Czerniejewie: burmistrz miasta Tadeusz Szymanek (od lewej), Rajmund Gąsiorek, Zuzanna Olejniczak, Ryszard Szurkowski z mikrofonem w ręku, Marian Paździor, Piotr Kurek i Lucjusz Wasielewski.
Fot. Małgorzata Olejniczak

W sobotę Czerniejewo miało swe wielkie święto. 120-lecie działalności obchodziła miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna oraz swą obecność w letniej imprezie zaznaczyli ludzie kolarstwa z Ryszardem Szurkowskim na czele. 

Rozpoznawalny Mistrz. Kiedy o godzinie 12.00, punktualnie jak na Mistrza przystało, w wielce gospodarnym miasteczku pojawił się Ryszard Szurkowski, miejscowi ludzie lekko przecierali oczy ze zdumienia. Pan to Pan? - dopytywał, jakby nie wierząc, jeden z sołtysów z okolicznej wsi. Ludzie średniego i starszego pokolenia nie mieli problemów z rozpoznaniem polskiego kolarza wszech czasów, opowiadali gdzie i kiedy mieli okazję go podziwiać.


Zuzanna Olejniczak na rolkach, obok niej Ryszard Szurkowski i Marian Paździor, Krzysztof Kozanecki i Lucjusz Wasielewski oraz księża z Czerniejewa.
Fot. Piotr Kurek

Ryszard Szurkowski w swej bogatej karierze sportowej aż siedemset razy stawał na podium: 350 razy jako zwycięzca, 350 razy jako drugi lub trzeci zawodnik. Zdobył tytuł amatorskiego mistrza świata na szosie w roku 1973 w Barcelonie, cztery razy wygrał Wyścig Pokoju, startował z powodzeniem na igrzyskach olimpijskich w Monachium (1972) i w Montrealu (1976). 

– W latach siedemdziesiątych XX wieku był idolem polskiej młodzieży, wzorem do naśladowania, kimś kto rozpala wyobraźnię tysiącom chętnych do uprawiania kolarstwa - słyszało się w sobotę w Czerniejewie. – Był półbogiem tamtego czasu - podkreślano. 


Krzysztof Kozanecki (od lewej), Ryszard Szurkowski, Rajmund Gąsiorek i Lucjusz Wasilewski. Siedziba firmy zarządzanej przez Rajmunda Gąsiorka.
Fot. Piotr Kurek

Mistrz Ryszard został zaproszony do Czerniejewa, by asystować w narodzinach szkółki kolarskiej w tym miasteczku. 

Przedsiębiorca o duszy kolarza. Mieszka tu i pracuje Rajmund Gąsiorek, wielkopolski przedsiębiorca. Prowadzi dużą firmę, w której pracuje 500 osób, w tym 15 z rodziny. Ludzie rolnictwa wiedzą aż nadto dobrze, jaką figurą w pozytywnym sensie jest były kolarz. To on rzucił pomysł, by w Czerniejewie powstała szkółka kolarska. 

Rajmund Gasiorek w wieku 14 lat zaczął uprawiać kolarstwo w barwach LKS Wielkopolska. Jego kolegą z drużyny był mieszkający niedaleko od Czerniejewa rówieśnik Janusz Kowalski z Lednogóry - amatorski mistrz świata na szosie z Montrealu (1974). Razem trenowali, razem jeździli na zgrupowania i zawody.


Ludzie kolarstwa z burmistrzem Czerniejewa na tle sceny i miejscowego pałacu.
Fot. Piotr Kurek

Przedsiębiorca, człowiek z Czerniejewa, i pamiętający o swej kolarskiej przeszłości, postanowił teraz być darczyńcą dla kolarzy (ufundował 7 rowerów dobrej marki). Dla chętnych młodych ludzi z tego wielkopolskiego miasteczka, którzy chcieliby spróbować swych sił w niezwykle trudnym i pięknym sporcie. 

Ludzie kolarstwa na scenie. Już po strażackich i zaproszonych gości mowach, gratulacjach i podziękowaniach, na scenę weszli Ryszard Szurkowski, Lucjusz Wasielewski - prezes Wielkopolskiego Związku Kolarskiego i czlonek Zarządu PZKol, Rajmund Gąsiorek, Marian Paździor i Tadeusz Szymanek - burmistrz Czerniejewa. Także piszący te słowa Piotr Kurek.


Okolicznościowy tort.
Fot. Piotr Kurek

Była to znakomita okazja, by przypomnieć postać i sukcesy Mistrza Ryszarda, młodzieńczy zapał sportowy Rajmunda Gąsiorka i jego pozycję w polskim rolnictwie, jak również ten oto fakt, że w Polsce działa obecnie 190 szkółek kolarskich. 

– Ta w Czerniejewie będzie 191. - mówił ze sceny Lucjusz Wasielewski, odpowiedzialny w Polskim Związku Kolarskim za ich działalność. Poprowadzi ją miejscowy nauczyciel Mirosław Kulpiński, zaś wsparcie dla niej zadeklarował burmistrz miasta Tadeusz Szymanek. 


Krzysztof Kozanecki (od lewej), Zuzanna Olejniczak, Ryszrad Szurkowski i Lucjusz Wasielewski.
Fot. Piotr Kurek

Talent z Gostynia. W Czerniejewie była też Zuzanna Olejniczak, wielce utalentowana kolarka z Gostynia. Ma 15 lat (rocznik 2002), trenuje na rowerze już pięć sezonów i w swej krótkiej karierze zdobyła już ponad 100 pucharów i rozmaitych trofeów. W końcu sierpnia 2017 w Wysowej-Zdroju w pięknym stylu wywalczyła tytuł mistrzyni Polski w szosowej jeździe po górach. Jako juniorka młodsza.

Mistrz Ryszard życzył młodej kolarce wielu sukcesów, by w nadchodzących latach wygrywała i triumfowała, by godnie reprezentowała nasz kraj na świecie, by jazda na rowerze sprawiała jej wiele radości i przyjemności.

                                               Piotr Kurek

 
 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL