R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41825137 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Przełajowcy jadą do Belgii

 

Sześcioro Polaków wystartuje
w światowym championacie 2016Mistrzowie świata z Taboru - Francuzka Pauline Ferrand Prevot i Holender Mathieu van der Poel (elita kobiet i mężczyzn) - zapraszają do belgijskiego Heusden-Zolder.

W najbliższy weekend (30-31 stycznia) w belgijskim Heusden-Zolder rozegrane zostaną mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym. Na starcie światowego czempionatu stanie sześcioro Polaków - Olga Wasiuk i Rita Malinkiewicz oraz Mariusz Gil, Marceli Bogusławski, Bartosz Mikler i Tomasz Rzeszutek .

Ta belgijska miejscowość gościła już w tym sezonie przełajowym światową czołówkę. Właśnie tam pod koniec grudnia odbyły się zawody z serii Pucharu Świata. Startował w nich jeden biało-czerwony zawodnik, Mariusz Gil i zajął wtedy 33.miejsce. Stracił do zwycięzcy Mathieu van der Poela 5:29 min.

Także w MŚ nie zabraknie brązowego medalisty mistrzostw Polski i najbardziej obytego Polaka w międzynarodowych zawodach przełajowych. Wystartuje on w niedzielę o godzinie 15. W Heusden-Zolder zabraknie 4-krotnego mistrza Polski w cyclo crossie Marka Konwy, który zrezygnował z udziału w mistrzostwach w Belgii i skupił się na przygotowaniach do sezonu MTB.

Przełajowa młodzież

Tuż przed elitą do walki ruszą młodzieżowcy. Wśród nich będzie objawienie tego sezonu, pierwszoroczny orlik Marceli Bogusławski. Aktualny wicemistrz kraju w elicie i właściciel biało-czerwonej koszulki w kategorii U23 wciąż ma tylko 18 lat (19. urodziny bedzie miał we wrześniu) i pokazuje, że potencjał ma ogromny. Wygrał 6 wyścigów Pucharu Polski w tym sezonie oraz klasyfikację końcową tego cyklu - zarówno w elicie, jak i w orlikach. Nie można zapominać, że Marceli Bogusławski startuje z powodzeniem w zawodach XC.


Marceli Bogusławski (z prawej) podczas zawodów XC w Gielniowie, poświęconym pamięci Marka Galińskiego. Z lewej Maciej Jeziorski z Warszawy, w środku Mariusz Sarwiński - organizator imprezy. Gielniów, 1 sierpnia 2015.
Fot. Piotr Kurek

Razem z nim w Heusden-Zolder wystartuje ubiegłoroczny mistrz Polski U23 oraz zwycięzca zawodów PP w Białymstoku Bartosz Mikler (MLUKS Victoria Jarocin). W kategorii junior Polska będzie miała jednego reprezentanta - zwycięzcę mistrzowskiego wyścigu w Lublinie, a także triumfatora 4 innych krajowych imprez w ostatnich miesiącach, Tomasza Rzeszutka (MLKS Baszta Bytów).

Dwie mistrzynie

W zmaganiach elity kobiet nie może zabraknąć zdecydowanie najlepszej polskiej zawodniczki w kolarstwie przełajowym Olgi Wasiuk. Wygrała ona wszystkie wyścigi rozgrywane w kraju, łącznie z mistrzostwami Polski. Kilkakrotnie ścigała się w tym sezonie zagranicą, była 18. w mistrzostwach Europy, a jej najlepszy międzynarodowy wynik - to 4. lokata w wyścigu w Unicovie.

Dwie godziny przed nią do rywalizacji przystąpi Rita Malinkiewicz. Jest to przełajowa mistrzynią Polski w kategorii U23. Stawała również na podium elity w Pucharze Polski w Zielonej Górze, Szczekocinach i Częstochowie.

Trasa z Formuły 1

Runda została lekko zmodyfikowana wobec tej, na której ścigano się w zawodach Pucharu Świata. Na startująych czeka techniczna trasa, z wieloma zjazdami i podjazdami, które mogą wymusić na zawodnikach zejście z roweru oraz podbieg. Tuż przed metą jest jedno strome wzniesienie, na którym można przeprowadzić decydujący atak. Sama końcówka prowadzi po asfalcie, po torze, na którym przed laty rozgrywano zawody Formuły 1.

Kibice z Poznania

Można się spodziewać, że przy trasie dopingować zawodników będą niezwykli belgijscy kibice. Organizatorzy spodziewają się, że łącznie dwudniowe zmagania oglądać będzie 70 tysięcy osób. W 2002 roku, gdy Heusden-Zolder po raz ostatni gościł mistrzostwa świata, zwycięstwo Mario de Clercqa oklaskiwało 47 tysięcy fanów kolarstwa. Srebrny medal w wyścigu juniorów zdobył wtedy Krzysztof Kuźniak, który przegrał tylko z Kevinem Pauwelsem, a pokonał m.in. Zdenka Stybara.

W Belgii nie zabraknie kibiców z Polski. Wśród nich będą, między innymi, Ryszard i Piotr Pawlakowie z Poznania. Szef ekipy Euro Bike Kaczmarek Electric Team będzie dopingował dwie Polki i czterech Polaków oraz fotografował ich i rywali przełajowy wysiłek.

Krótkie przypomnienie

Przed rokiem mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym odbyły się w czeskim Taborze. Tytuły zdobyli: elita mężczyzn - Mathieu van der Poel (Holandia), U23 mężczyzni - Michel Vanthourenhout (Belgia), elita kobiet - Pauline Ferrand Prevot (Francja), juniorzy - Simon Andreassen (Dania).

Program mistrzostw świata w Heusden-Zolder:
Sobota, 30 stycznia

11:00 - wyścig juniorów
13:00 - wyścig kobiet U23
15:00 - wyścig elity kobiet

Niedziela, 31 stycznia
11:00 - wyścig mężczyzn U23
15:00 - wyścig elity mężczyzn

Zmagania kolarzy w Belgii będzie można śledzić na youtube'owym kanale Międzynarodowej Unii Kolarskiej 
 
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL