Jestes 41032023 gosciem na naszej stronie
Marek Konwa po raz siódmy
mistrzem Polski w przełajach

82. championat kraju w Strzelcach Krajeńskich

Marek Konwa, na podium z synem Julianem, po raz siódmy mistrzem Polski elity mężczyzn w kolarskich przełajach. Strzelce Krajeńskie, 13 stycznia 2019.

Marek Konwa dokonał dziś w Strzelcach Krajeńskich czegoś, o czym marzą zawsze wszyscy kolarze. Zdobył tytuł mistrza Polski elity mężczyzn w przełajach, ale uczynił to po raz siódmy z rzędu. Tym wyczynem przechodzi do galerii sław rodzimego cyklizmu.

Padał deszcz, było mokro, wilgoć czuło się na każdym kroku. W takich warunkach pogodowych przyszło rywalizować w niedzielę 13 stycznia 2019 paniom i mężczyznom w 82. Mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym, od juniorki młodszej do elity mężczyzn.

Marek Konwa (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) po starcie ruszył jak z katapulty. Na pierwszych dwustu metrach był już kilka metrów przed rywalami, z których najgroźniejszy był Bartosz Mikler (Victoria Jarocin). Zawodnicy elity oraz orlicy mieli do pokonania dystans 21,6 km (2700 metrów razy osiem), wystartowało ich łącznie dwudziestu dziewięciu.

Marek Konwa (drugi od lewej) 11 marca tego roku ukończy 29 lat. Za nim wiele sukcesów, przed nim wiele zwycięstw.

Konwa jechał szybko, dynamicznie, ze średnią prędkością 19,5 km/h. Tylko pech mógł mu odebrać tytuł mistrzowski. Nic takiego się nie stało i po godzinie 4 minutach 36 sekundach finiszował z uniesionymi rękoma. I tak pewnie sobie myślał: po raz siódmy, rok po roku, jestem mistrzem Polski w kolarskich przełajach.

Tytuły w elicie mężczyzn zdobywał kolejno: w Koziegłowach (2013), Bieganowie (2104), Bytowie (2015), Lublinie (2016), Sławnie (2017), Koziegłowach (2018) i dziś w Strzelcach Krajeńskich. Dziś z dumą stanął na podium, mając obok siebie kilkuletniego syna Juliana.

Drugi na mecie, ze stratą 38 sekund do Mistrza Marka, zameldował się Bartosz Mikler, trzeci był Patryk Kostecki (Domin Sport) - 2 minuty 23 sekundy za zwycięzcą.

Wyścig orlików wygrał Wojciech Ceniuch (GKS "Cartusia") przed Dawidem Joną (MGLKS BŁękitni Mexller Koziegłowy) i Marcelim Bogusławskim (Wibatech Merx). Przed większą część dystansu prowadził Dawid Jona, ale Wojciech Ceniuch zachował zimną krew i więcej sił, by wyprzedzić o 13 sekund swego najgroźniejszego rywala.

Marek Konwa jest liderem i gwiazdą teamu MTB Volkswagen Samochody Użytkowe.

Wyścig elity kobiet był prawdziwym popisem Barbary Borowieckiej (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team). Od startu do mety (5 rund) prowadziła zdecydowanie, zwiększając nad każdym kolejnym okrążeniem przewagę nad rywalkami. Na finszowej kresce wyniosła ona 2 minuty 9 sekund nad drugą Zuzanną Krzystałą (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) i 2:34 min. nad trzecią Karoliną Cierluk (REAL 64-sto).

Wśród orliczek triumfowała Gabriela Wojtyła (UKS Sokół - Superior Zator) przed Kingą Kalembkiewicz (KLKS "Azalia" Brzóza Królewska) i Patrycją Lorkowską (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team).

Trzy najlepsze juniorki to: 1. Brygida Piersiak (KLKS "Azalia" Brzóza Królewska), 2. Julia Zięba (LKK LUKS Sławno/ Hurom Sławno Accent).

Barbara Borowiecka w pięknym stylu wygrała wyścig elity kobiet.

Wyścig juniorów wygrał Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) przed Miłoszem Ośką (Warszawski Klub Kolarski) i Jakubem Musialikiem (MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy).

Rywalizację juniorek młodszych wygrała Malwina Mul (KLKS "Azalia" Brzóza Królewska) przed Karoliną Stachyrą (Mayday Team Lublin) i Olgą Wankiewicz (UKS Copernicus Toruń CCC - SMS Toruń).

Bodaj najwięcej braw od kibiców otrzymał dziś Kacper Szabunia (LKS POM Strzelce Krajeńskie). Strzelczanin (rocznik 2003) wywalczył dziś tytuł mistrza Polski w juniorach młodszych. Miał aż 62 rywali. Na metę wjechał przy ogromnym aplauzie mieszkańców rodzinnego miasta. 15 sekund za nim końcową kreskę minął drugi Mateusz Cywiński (Mayday Team Lublin), trzeci był Bartosz Oleksiak (MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy).

Marek Konwa radośnie dojeżdża do finiszowej kreski.

Drużynowo 82. Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym wygrała ekipa Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team - 60 pkt. przed MGLKS Błękitni Mexller Koziegłowy - 42 pkt. i LKS POM Strzelce Krajeńskie - też 42 punkty.

Trasę, organizację imprezy i  i jej dobrą atmosferę chwalili startujący, szefowie ekip, kibice. Ludziom ze Strzelec Krajeńskich (słowa uznania dla Dariusza Maksymowicza, jego ludzi i przyjaciół z FSD Sport) należą się słowa podziękowania i pochwały za to, co wspólnym wysiłkiem zrobili dla polskiego kolarstwa przelajowego.