R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41697232 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Marian Marek Przybylski nie żyje!

 

Kierował "Głosem Wielkopolskim" piętnaście lat


Marian Marek Przybylski kierował "Głosem Wielkopolskim" piętnaście lat.
Fot. Artur Łobaza

Marian Marek Przybylski nie żyje! Były prezes Oficyny Wydawniczej "Głos Wielkopolski" i redaktor naczelny "GW" zmarł w piątek 5 lutego 2021. Kierował najpopularniejszym dziennikiem w naszym regionie piętnaście lat. Został jego szefem po transformacji ustrojowej w roku 1990.


Urodził się w Poznaniu 22 maja 1946 roku. w Poznaniu. Absolwent Akademii Rolniczej i UAM, studiował technologię rolno-spożywczą, filozofię i dziennikarstwo. Znaczący wpływ na jego życie wywarła działalność w ZSP i prasie studenckiej ("ITD", "Politechnik", "Student") oraz w stowarzyszeniach dziennikarskich.

Pracę dziennikarską rozpoczął w roku 1970 w "Głosie Wielkopolskim", z którym był związany do roku 2005. W roku 1990 został redaktorem naczelnym i prezesem Oficyny Wydawniczej "Głos Wielkopolski". Za jego czasów "GW" stał się jedną z największych gazet regionalnych w Polsce. Wykreował, między innymi, Nagrody Pracy Organicznej i "Obiady w Głosie", na które zapraszał osobistości nie tylko z Polski. Na początku lat 90-tych XX wieku szeroko otworzył dla młodych ludzi drzwi do zawodu dziennikarskiego, tworząc dodatek "Dziewczyna i Chłopak". Był inicjatorem powołania do życia Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Kierował "Głosem Wielkopolskim" do roku 2005. Był delegatem na Nadzwyczajny Zjazd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w październiku 1980, gdy środowisko mediów po strajkach w kraju i powstaniu "Solidarności" wybierało Stefana Bratkowskiego na prezesa SDP.

Znałem się z Markiem od roku 1972. Pracowałem razem z nim w "Głosie Wielkopolskim" od 1992 do 2005 roku. Był dobrym szefem, znakomitym menadżerem, zbudował drukarnię na Malwowej.

Marek Przybylski - dziennikarz, wydawca prasy, kolega - nie żyje. Cenił w ludziach niezależność, samodzielność i postawę twórczą. Interesował się sztuką współczesną, malarstwem i przedmiotami secesyjnymi. Lubił podróżować, rozmawiać, czytać. Uwielbiał jazdę na rowerze po lesie.

Dziś trudno pogodzić z tym, że Marka już nie ma z nami. Zmarł w dniu, gdy UOKiK wyraził zgodę na zakup tytułów Polska Presse przez Orlen. Ta data i ta śmierć mają coś w sobie symbolicznego: Marek swym działaniem po roku 1990 z rozmachem kierował "Głosem Wielkopolskim" przy wychodzeniu z prasowych okowów realnego socjalizmu i to się udało, decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zdaje się zwiastować powrót do, wydawałoby się, zapomnianych już praktyk.

                                                       Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL