R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41900350 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-07-25
Zmagania herosów nad Bałtykiem

 

Zdrowotel Łeba organizuje
zawody sportowej najwyższej rangi


Silny wiatr od morza, padający deszcz i dwaj biegnący sportowi bohaterowie w Łebie: Bartosz Banach, za nim Daniel Formela.
Fot. FOTOMTB.PL

Bartosz Banach z Gdańska i Daniel Formela z Gdyni stworzyli w sobotę piękne widowisko sportowe, walcząc o zwycięstwo w II Duathlonie na Wydmach w Łebie. Obaj urodzili się w w tym samym roku (1986), obaj mają w swym dorobku tytuły mistrza Polski, obaj przywykli wygrywać. I obaj bardzo chcieli 21 marca zwyciężyć.

Z całej Polski. W sobotę do Łeby na ulicę Nadmorską 15/17 przyjechało z całej Polski 319 fanów biegania i jazdy na rowerze. Najwięcej z Gdańska, Gdyni oraz prawie wszystkich miast Pomorskiego (Lęborka, Rumii, Wejherowa, Kościerzyny, Pruszcza Gdańskiego, Sztumu). Na liście startowej pojawiły się nazwiska z Warszawy, Bydgoszczy, Kołobrzegu, Torunia, Poznania, Płocka, Szczecina, Sierpca, Grudziądza, Słupska i Londynu (Bartosz Wojdyła).

129 osób płci obojga zdecydowało się na start w duathlonie. Panie i panowie mieli do pokonania 23,5 km na rowerze i 11,6 km (dwie pętle po 5,8 km) biegiem. Najpierw było pedałowanie, następnie bieg, jedno i drugie w bardziej lub mniej padającym lub siąpiącym deszczu. Bieg po bałtyckiej plaży, przy silnym wietrze od morza i deszczu, nie należał do najłatwiejszych.

Od startu na rowerze najszybciej pognał do przodu Daniel Formela z Gdyni (Ale-Active Life Energy), za nim Bartosz Banach z Gdańska (Hotel Cztery Brzozy - Apteka Gemini). Zyskali obaj przewagę nad pozostałymi konkurentami i jako pierwsi pojawili się w strefie zmian, by odstawić rowery i rozpocząć bieg.


Bartosz Banach na rowerze był w Łebie nie do pokonania.
Fot. FOTOMTB.PL

Bartosz Banach (mistrz Polski MTB z 2013 w wyścigu sztafetowym drużyn) pokonał 23,5 km na rowerze w czasie 51 minut 20 sekund. Daniel Formela (dwukrotny mistrz Polski w duathlonie w latach 2012 i 2013) stracił do gdańszczanina 1 minutę 10 sekund. Kibice zastanawiali się, który z nich będzie szybszy w biegu.

Okazało się, że już na pierwszej pętli Formela wyprzedził Banacha i kiedy wbiegali na drugie okrążenie miał nad nim przewagę 5 sekund. Na drugiej powiększył ją do prawie 2 minut (1:52 min.) i jako pierwszy minął linię mety. Trzeci zameldował się na końcowej kresce Mateusz Moderhak z Gdańska (Trek Gdynia).

II Duathlon na Wydmach - pierwsza piątka
1. Daniel Formela, Gdynia - 1:36:44
2. Bartosz Banach, Gdańsk - 1:38:36
3. Mateusz Moderhak, Gdańsk - 1:45:48
4. Andrzej Guż, Gdańsk - 1:46:57
5. Michał Czapiński, Reda - 1:49:18


Pięciu najlepszych duathlonistów w Łebie oraz organizatorzy imprezy.
Fot. FOTOMTB.PL

Najlepszą z pań okazała się Katarzyna Łysek z Gdańska (Pro Women MTB Team) - jej czas 2:08:10. Swą dzielność okazały i inne panie, które ukończyły duathlon także (w takiej właśnie kolejności): Paulina Coda (Gdańsk), Małgorzata Ostapowicz (Szczecin), Danuta Kaczmarek (Kołobrzeg), Magdalena Lepa-Roman (Wejherowo), Elżbieta Tyszkiewicz (Gdańsk), Mirosław Osuch (Grudziądz), Ewa Dębiec (Gdańsk), Agnieszka Wielgus (Gdynia) i Magdalena Brauer (Gdańsk).

Sklasyfikowanych zostało 116 zawodniczek i zawodników.

Maraton MTB Łeba. Chętnych do jazdy na rowerze w nadmorskim pejzażu było aż prawie 200 osób. Część wybrała dystans Mini (23,5 km), część Mega (45,1 km).

Krzysztof Krzywy (Nexus), należący do czołówki polskich maratończyków MTB, założył sobie, że trasę Mega pokona poniżej 1 godziny 45 minut i to mu się udało (1:44:58 h). Wygrał rywalizację i jechał po swój sukces ze średnią predkością 25.78 km/h. To bardzo dużo, zważywszy, że trasa wiodła po piaskach nadmorskich między Bałtykiem a jeziorem Sarbsko.

Mega, 45,1 km - pierwsza piątka
1. Krzysztof Krzywy, Gdańsk - 1:44:58
2. Przemysław Ebertowski, Gniewino - 1:46:20
3. Tomasz Repiński, Kościerzyna - 1:48:50
4. Michał Bogdziewicz, Gdańsk - 1:50:23
5. Jacek Rogowski, Kościerzyna - 1:53:23
...
49. Marta Kamińska, Gdańsk - 2:31:08 (najlepsza wśród pań)
Sklasyfikowanych zostało 85 osób


Za chwilę ruszą maratończycy MTB, prawie 200 osób.
Fot. FOTOMTB.PL

Na dystansie Mini wystartowało 97 osób, dojechało do mety 76. Triumfował Patryk Szymczak (Apteka Gemini) w czasie 57:50 h przed Mateuszem Tygielskim (Nexus Gdańsk) - 58:01 i Bartoszem Koniuszewskim - 58:09.

Niesamowitą dzielnością popisał się 12-latek z Łeby Wojciech Piasecki, który nie przestraszył się deszczu, wystartował, zabłądził na trasie i dotarł do mety, gdzie czekali na niego wielce zadowoleni dziadkowie.

Chce się im chcieć. Organizatorami imprezy był Zdrowotel Łeba oraz Tomasz Juchniewicz i Mateusz Hanke.

Za słowami Zdrowotel Łeba kryje się infrastruktura hotelowo-gastronomiczno-rehabilitacyjna, także pomysł i realizacja, by nadmorskie miasto tętniło życiem także poza letnim szczytem wypoczynkowym. W listopadzie 2014 odbył się pierwszy Duathlon na Wydmach w Łebie, teraz 21 marca jego druga edycja plus maraton MTB.

Małżeństwo Elżbieta i Wojciech Pietruszewscy szefują Zdrowotelowi, mają pomysły na cały rok 2015 i wsparcie Doroty Sosnowskiej. Nie zawiedli sponsorzy. W sobotę wystarczyło porozmawiać nie tylko z bardzo zadowolonym Danielem Formelą, ale i innymi uczestnikami tego sportowego wydarzenia. – Podobało się, przyjdziemy także w listopadzie 2015 - mówili duathloniści i pasjonaci rowerów.

Były ładne medale dla wszystkich uczestników, także obiad i nagrody dla najlepszych.

Łeba powinna być dumna, że Duathlon na Wydmach staje się imprezą cykliczną, że bierze w niej coraz więcej ludzi. I że ludzie Zdrowotelu jakby wyręczają władze miejskie z ich publicznych powinności. Burmistrz Łeby był honorowym patronem sportowego wydarzenia, ale osobiście się ani na moment nie pofatygował, by przyjrzeć się pasjonującej rywalizacji Bartosza Banacha i Daniela Formeli - mistrzów Polski.

Kilka słów od siebie. Miałem okazję być w listopadzie 2014 w Łebie, by z mikrofonem w ręku przedstawiać zawodników i opisywać sportowe wydarzenie. Byłem i w minioną sobotę, by w deszczu zagrzewać startujących do wysiłku, kibicom zaś przybliżać sylwetki czołowych sportowców. Dostrzegam, że impreza się rozrasta, ma swych fanów, w listopadzie 2015 zapewne dołączą do niej kolejni chętni.


Autor Wielkopolskiego Rowerowania w Łebie.
Fot. FOTOMTB.PL

Warto, naprawdę warto zawitać do Łeby, by sprawdzić swe siły w niebanalnym wydarzeniu, które polubili Bartosz Banach i Daniel Formela oraz Krzysztof Krzywy i Przemysław Ebertowski. Oni wyznaczyli poziom sportowy imprezy, inni mogą ich naśladować.

                                                                           Piotr Kurek 
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL