Instytut Nauk Politycznych UW
świętował swe pięćdziesięciolecie
Mirosława Zygmunt (od lewej), Emilia Słomianowska-Kamińska, Roman Strzemiecki, Piotr Kurek i Jerzy Baczyński - absolwenci Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego z roku 1972.
Fot. archiwum Piotra Kurka
Sobota 2 grudnia 2017 była dniem niezwykłym dla absolwentów Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. I tych sprzed 46 lat, jak i tych, którzy niedawno odbierali dyplomy ukończenia prestiżowych studiów na największej uczelni humanistycznej w Polsce. Jedni i drudzy świętowali pięćdziesięciolecie najstarszej politologii w naszym kraju. Był czas na poważną debatę o biegu spraw publicznych nad Wisłą i Odrą, był także czas na tańce w Pałacu Kultury i Nauki oraz spotkania po latach.
Wiosną 1967 roku w polskich gazetach pojawiły się krótkie informacje o tym, że na Uniwersytecie Warszawskim zacznie działać od października nowy kierunek studiów - nauki polityczne. Ówczesne władze naszego kraju dały przyzwolenie, by na UW - wzorem Jugosławii (nie wspominając Zachodu) - dać szansę nauki młodym ludziom, których interesuje historia, geografia, myśl społeczna, socjologia, prawo i etyka.
Stanisław Brzeziński, Jerzy Baczyński, Józef Domagalski, Wojciech Zieliński, Wiesław Czyżowicz i jego żona, Włodzimierz Ulicki, Grażyna Ulicka i Piotr Kurek. Spotkanie po 45 latach od momentu ukończenia studiów. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, 2 grudnia 2017.
Fot. archiwum Piotra Kurka
Z całej Polski na egzaminy wstępne przyjechało naprawdę dużo chętnych. Możliwość bycia studentem UW otrzymali tylko najlepsi. Tak też i było rok później, gdy 600 kandydatów ubiegało się o 60 miejsc.
W sobotę 2 grudnia stanęli do wspólnego zdjęcia w w Klubie "Mirage" w Pałacu Kultury i Nauki absolwenci Instytutu Nauk Politycznych z roku 1972 - Jerzy Baczyński (redaktor naczelny tygodnika "Polityka), Stanisław Brzeziński (profesor), Wojciech Zieliński (dziennikarz), Roman Strzemiecki (dziennikarz i dyplomata), Józef Domagalski (dyplomata), Wiesław Czyżowicz (profesor), Włodzimierz Ulicki (naukowiec i wydawca), także Piotr Kurek (dziennikarz). Razem z nami uwiecznione zostały na zdjęciu dwie panie: Grażyna Ulicka (profesor, kończyła INP w roku 1971) i żona Wiesława Czyżowicza.
Kadra naukowa INP UW oraz absolwenci politologii z roku 1971.
Fot. Piotr Kurek
By być w zgodzie z faktami, reprezentację absolwentów INP UW rocznika 1972 na uroczystościach jubileuszowych stanowili także Bogusław Zaleski (naukowiec, dyplomata, były wiceminister spraw zagranicznych) oraz Zdzisław Kamiński (dziennikarz) oraz trzy koleżanki: Mirosława Zygmunt (była szefowa Działu Informacji Biblioteki Narodowej), Emilia Słomianowska-Kamińska (była szefowa Gabinetu Dokumentów Życia Społecznego BUW) i Teresa Podobas.
Studiowaliśmy cztery lata - wielce uzdolniona młoda wiara z Warszawy i z całej Polski. Poznawaliśmy reguły logiki (doc. Henryk Stonert), geografii politycznej (dr Andrzej Bonasewicz), myśli społecznej (doc. Janina Wojnar-Sujecka), etyki (profesor Henryk Jankowski), historii (prof. Marian Żychowski), socjologii (prof. Włodzimierz Wesołowski) , psychologii (prof.Tadeusz Tomaszewski), ekonomii politycznej (prof. Zofia Morecka), polityki społecznej (prof. Antoni Rajkiewicz) i innych dziedzin nauki.
Piotr Kurek, prof. Ewa Marciniak - dyrektor INP UW, prof. Zbigniew Blok - UAM i Józef Domagalski.
Fot. archiwum Piotra Kurka
Swą gotowością do nauki i szlachetnej rywalizacji o dobre oceny, tworzyliśmy historię Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Już wkrótce miało się okazać, że pomysł powołania do życia nowego kierunku studiów w stolicy powiódł się w pełni, i że w tej sytuacji można tworzyć takie placówki w całym kraju.
INP tamtych pierwszych dwóch pionierskich roczników (1967-1971, 1968-1972) to stu kilkudziesięciu młodych ludzi z całej Polski. Ci spoza Warszawy mieszkali w w akademikach na ulicy Kickiego (Praga), Radomskiej oraz Żwirki i Wigury (Ochota).
Roman Strzemiecki, Piotr Kurek i Jerzy Baczyński - koledzy z jednego roku, z jednej grupy studenckiej. Dziennikarze.
Fot. archiwum Piotra Kurka
Miałem szczęście studiować cztery lata z Jurkiem Baczyńskim, w jednej grupie - piątej, (moim zdaniem najzdolniejszym studentem na roku), który dziennikarstwo wybrał, jak ja, jako zawód życia. Najpierw w "Życiu Warszawy", ostatnio jako redaktor naczelny tygodnika "Polityka". Już jako dziennikarze spotkaliśmy się jako delegaci na Nadzwyczajny Zjazd SDP w październiku mocno gorąco politycznie 1980 roku - działo się to na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Jurek Baczyński był wówczas najmłodszym uczestnikiem tego forum, podczas którego Stefana Bratkowkiego wybrano na prezesa SDP.
Teraz spotkaliśmy się w sobotę w Klubie "Mirage" w Pałacu Kultury i Nauki - Jurek i ja, nasze koleżanki i nasi koledzy z roku oraz ponad 300 absolwentów INP z różnych lat. Ten kierunek Uniwersytetu Warszawskiego dał Polsce ludzi z dobrą wiedzą o świecie, o jego problemach. Dużo z nich zostało naukowcami, sporo - dyplomatami, wielu znanymi w kraju dziennikarzami, niektórzy trafili do służb specjalnych.
Mocno sentymentalne zdjęcie: w tym akademiku przy ulicy Radomskiej 11 w Warszawie mieszkalem trzy lata. 2 grudnia 2017.
Fot. Anna Olejnik
INP UW świętuje 50 lat. Pół wieku temu zaczynaliśmy jako młode pokolenie przygodę z naukami politycznymi w Warszawie. Swą postawą, chęcią do nauki i dyskursu publicznego tworzyliśmy klimat czegoś nowego. Dziś, po 50 latach, widać jak na dłoni, że Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i jego absolwenci dobrze przysłużyli się i służą nadal Polsce.
Piotr Kurek |