CCC Sprandi Polkowice na 75. Tour de Pologne
Przed grupą CCC Sprandi Polkowice najważniejszy wyścig w sezonie 2018 - 75. Tour de Pologne. "Pomarańczowi" przystąpią do narodowego touru w bardzo mocnym składzie, z kolarzami gotowymi do walki w klasyfikacji generalnej, sprincie, czy też ucieczkach.
– Nasi zawodnicy spędzili kilka tygodni na zgrupowaniu wysokogórskim we włoskim Livigno. Potem "rozkręcili nogę", czy to w Wyścigu Dookoła Mazowsza, czy to w worldtourowej jednodniówce w Londynie. Ostatnie dni przed tourem szlifują formę w Zębie. Będą zatem bardzo dobrze przygotowani do rywalizacji z najlepszymi drużynami na świecie - mówi Piotr Wadecki, dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice.
– Paweł Cieślik i Amaro Antunes będą naszymi liderami w klasyfikacji generalnej, więc najważniejsze będą dla nich górskie etapy, do Szczyrku i Bukowiny Tatrzańskiej. Dla Pawła jest to kolejny już start w Tour de Pologne i udowodnił w poprzednich latach, że stać go na jazdę koło w koło z czołówką.
– Łukasz Owsian i Jan Tratnik to kolarze, którzy potrafią atakować w pagórkowatym terenie i wielokrotnie pokazali, że trudno ich potem dogonić, nawet silnemu peletonowi.
– Paweł Franczak skupi się na pierwszych trzech płaskich etapach wokół Krakowa, do Katowic i Zabrza, które najprawdopodobniej zakończą się masowym finiszem i pojedynkiem sprinterów. Na końcowych kilometrach będzie mógł liczyć na Michała Palutę i Kamila Gradka, o ile ci nie będą wcześniej w odjeździe. Kamil wygrał dwa lata temu klasyfikację aktywnych, więc także i tym razem powinien być widoczny na czele wyścigu - podsumowuje Piotr Wadecki.
Tegoroczna edycja Tour de Pologne rozpocznie się w Krakowie, ze startem (Główny Rynek) i metą (Krakowskie Błonia) w tej byłej stolicy Polski. Główne role odgrywaą będą tam sprinterzy i podobnie będzie na kolejnych dwóch etapach, do Katowic i Zabrza. Sprint przy Spodku znany jest z tego, że osiągane są tam rekordowe prędkości, gdyż ostatnia prosta prowadzi lekko w dół.
Trzeci etap rozpocznie się na odnowionym Stadionie Śląskim, na którym w przeszłości piłkarska reprezentacja Polski rozgrywała swoje najważniejsze mecze i gdzie święciła wielkie triumfy.
Pierwszy górski sprawdzian będzie miał miejsce na 4. odcinku, z Jaworzna do Szczyrku. Peleton będzie dwukrotnie wspinał się na Zameczek i Salmopol, zanim zafiniszuje na krótkim, ale stromym wzniesieniu.
Etap 5. będzie pofałdowany i właśnie na nim największe szanse na przechytrzenie grupy zasadniczej będzie mieć ucieczka. Faworyci klasyfikacji generalnej też muszą jechać czujnie, gdyź można tam stracić cenne sekundy.
Kluczowe dla losów całego wyścigu będą ostatnie dwa dni rywalizacji. Na odcinku z Zakopanego do Bukowiny Tatrzańskiej rozsianych jest aż 12 premii górskich, w tym cztery 1.kategorii (Rzepiska), a końcówka też prowadzi pod górę. To najwyżej skategoryzowane wzniesienie znajdzie się też w programie ostatniego etapu, wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Będzie ono pokonywane dwukrotnie, a poza nim kolarze zmierzę się też ze słynną Ścianą Bukovina w Gliczarowie (dwa razy) oraz górą w miejscowości Sierockie (dwa razy). Na każdym ze szczytów do zgarnięcia będzie maksymalna liczba punktów do klasyfikacji górskiej.
75. Tour de Pologne
4 sierpnia, etap 1 - Kraków - Kraków(134 km)
5 sierpnia, etap 2 - Tarnowskie Góry - Katowice (156 km)
6 sierpnia, etap 3 - Stadion Śląski - Zabrze (139 km)
7 sierpnia, etap 4 - Jaworzno - Szczyrk (179 km)
8 sierpnia, etap 5 - Kopalnia Soli Wieliczka - Bielsko-Biała (152 km)
9 sierpnia, etap 6 - Zakopane - Bukovina Resort (129 km)
10 sierpnia, etap 7 - Bukovina Resort - Bukowina Tatrzańska (136 km)
Skład CCC Sprandi Polkowice na Tour de Pologne (1.UWT, 4- 10 sierpnia): Jan Tratnik, Amaro Antunes, Paweł Cieślik, Paweł Franczak, Kamil Gradek, Łukasz Owsian, Michał Paluta
|